Голландська хвороба в’язі

Голландська хвороба в’язів – поширене та небезпечне захворювання. Збудник хвороби – є ​​грибок Ophiostoma. За сприятливих умов він починає активно розвиватися і заповнювати просвіти в судинах і стовбурі дерева, що призводить до нестачі поживних речовин і порушення життєдіяльності, в результаті чого в’яз гине.

Цей грибок швидко поширюють комахи. Одним з таких переносників є жук-короїд. Це маленька комаха, його розмір близько п’яти міліметрів, яке проникає під кору дерев і заносять туди спори грибка, який активно починає розвиватися особливо на ослаблених в’язах, пошкоджуючи його судини – кругообіг поживних речовин порушується.


Першими ознаками того, що в’яз вразила голландська хвороба є стан його листя. Вони починають скручуватися і засихати. Потім спостерігається висихання і втрата міцності кори дерева. Захворювання може протікати стрімко або повільно. Перебіг хвороби безпосередньо залежить від того, як швидко відбувається закупорка судин дерева, яка утворюється в результаті життєдіяльності грибка.

Під час швидкого перебігу хвороби: листя різко скручується та опадає, сильно пошкоджується кора – дерево гине протягом року.


Повільний або хронічний розвиток хвороби може тривати декілька років. Протягом яких листя в’язів має жовтуватий відтінок, у великій кількості сохнуть не тільки листя, але і гілки дерева, що в кінцевому підсумку – призводить до загибелі.

Голландська хвороба в’язів дуже небезпечна тому що:
– її практично неможливо виявити на ранніх стадіях;
– швидко поширюється на великі площі посадок в’язів;
–  захворювання лікується лише на ранніх етапах (доки судини не заблоковано – то є можливість впливу фунгіцидами)

Захворювання легше попередити ніж лікувати – підготували для вас декілька порад, як запобігти розвитку голландської хвороби в’язів:

  • регулярно оглядайте дерева;
  • практикуйте змішані групові посадки спільно з в’язами, які стійкі до голландської хвороби;
  • своєчасно видаляйте і спалюйте усi вражені і просто пошкоджені частини дерев;
  • обробляйте дерева фунгіцидними і інсектицидними препаратами, для боротьби з переносником грибку.

Помітили перші ознаки розвитку голландської хвороби в’язів – швидко звертайтеся до фахівців. Дерева ще можна врятувати.

Залишити відповідь