Газон: грибкові захворювання

Грибкові захворювання газону можуть бути причиною багатьох проблем, таких як вигляд газону, його здоров’я та довговічність. Ось кілька типів грибкових захворювань, що можуть виникнути на газоні:

 1. Сіра гниль: це одна з найбільш поширених грибкових захворювань газону. Вона викликана грибком, який розмножується в гумусовому шарі газону та може поширюватися шляхом контакту з іншими газонами або інфікованою травою. Симптомами перехресної хвороби є жовті, коричневі або сірі плями на газоні, які можуть злитися між собою.
 2. Фузаріоз: це захворювання газону, яке спричиняється грибком, що зазвичай з’являється в умовах високої вологості та тепла. Симптомами фузаріозу є жовті або коричневі плями на газоні, які зазвичай з’являються вздовж країв газону та поширюються до центру.
 3. Плямистий некроз: це захворювання газону, що спричиняється грибком та може з’являтися в умовах вологості. Симптомами хвороби корів є круглі або овальні плями на газоні, які можуть бути зеленими або жовтими, залежно від стадії зараження.
 4. Різоктоніоз: це захворювання газону, що зазвичай з’являється восени та викликане грибком. Симптомами хвороби є жовті або коричневі плями на газоні, які можуть поширюватися та об’єднуватися, утворюючи великі плями.
Щоб запобігти грибковим захворюванням газону, важливо дотримуватися деяких порад:
 1. Надайте газону достатньо вологи, але уникайте надмірного поливу, щоб уникнути накопичення вологи та створення умов для розвитку грибків.
 2. Підтримуйте правильний рівень кислотності ґрунту для газону, що забезпечує нормальний ріст трави та запобігає поширенню грибків.
 3. Підтримуйте правильну висоту косіння газону, щоб уникнути пошкодження кореневої системи трави та забезпечити відповідну циркуляцію повітря та вологи.
 4. Використовуйте доброякісну насіннєву суміш для газону, яка містить відповідну кількість різних видів трав’яних рослин.
 5. Застосовуйте захисні засоби для газону, що містять фунгіциди, для запобігання розвитку грибкових захворювань.
 6. Уникайте забруднення газону та переносу інфекції з інших газонів, забезпечуючи правильну догляд за газоном та вживаючи необхідні заходи для запобігання поширенню грибкових захворювань.

Важливо пам’ятати, що запобігання грибковим захворюванням газону є ключовим для забезпечення здорового та привабливого газону, тому варто вживати необхідні заходи та підтримувати правильний догляд за газоном, щоб уникнути проблем у майбутньому.

Синдром в'янення дубів

Синдром в’янення дубів (суховершинність)

Синдром в’янення дубів, або суховершинність спричиненине грибками Phytophthora ramorum та Phytophthora kernoviae, є серйозним захворюванням, яке може призвести до масового відмирання дубів. Ці грибки відомі своєю здатністю викликати захворювання на різних видів рослин, але дуби є особливо вразливими.

Ці грибки зазвичай розповсюджуються через воду, яка може переносити спори грибків з однієї рослини на іншу. Ознаками зараження є ув’янення та відмирання листя, гілок та стовбурів, а також гниль коренів. Якщо зараження не буде вчасно виявлене та ліквідоване, то воно може призвести до масового відмирання дубів як в деяких районах Великої Британії та Ірландії.

Для боротьби з цим захворюванням

проводяться заходи, такі як обмеження переміщення рослин та грунту, збір та знищення заражених рослин, обрізка заражених гілок та стовбурів та застосування хімічних препаратів та біологічних для ліквідації зараження. Однак, на сьогоднішній день, лікування цього захворювання є складним та часто недостатньо ефективним за умови пізнього виявлення, тому важливо забезпечувати профілактику та запобігати поширенню зараження.

Зважаючи на те, що синдром в’янення дубів можуть не мати видимих ознак зараження, або ж їх може бути дуже важко помітити на ранніх стадіях зараження, рекомендується регулярно проводити перевірку стану рослин. У разі виявлення пожовклої хвої або листя необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування є важливим етапом в збереженні здоров’я рослин та їх подальшого розвитку. При правильному догляді за зараженими рослинами, вони можуть продовжувати радувати своїм зеленим листям та ароматом протягом багатьох років.

Іржа ялівцю - це грибкове захворювання, яке вражає рослини ялівцю і викликається грибком Phragmidium juniperi-virginianae.

Іржа ялівцю: розуміння загрози для рослин

Ялівець — популярний вид вічнозелених дерев, які зазвичай зустрічаються в багатьох регіонах світу. Вони відомі своєю витривалістю та універсальністю, що робить їх популярним вибором для озеленення та декоративних цілей. Однак в останні роки з’явилася нова загроза, яка викликає занепокоєння у тих, хто вирощує ялівець і доглядає за ним, – Іржа ялівцю.

Іржа ялівцю

– це грибкове захворювання, яке вражає рослини ялівцю і викликається грибком Phragmidium juniperi-virginianae. Хвороба вперше була виявлена в Північній Америці наприкінці 1990-х років і з того часу поширилася в багатьох регіонах світу. Це спричиняє появу жовто-оранжевого кольору на стеблах заражених рослин ялівцю. Згодом хвороба може послабити дерево та спричинити його занепад, що зрештою призведе до загибелі.

Основною причиною появи іржі ялівцю

є відсутність належного  догляду за рослинами ялівцю. Це включає в себе такі речі, як неправильна обрізка, надмірний полив і вплив високого рівня вологості. Рослини ялівцю, які ростуть у густих місцях особливо сприйнятливі до захворювання, оскільки нестача сонячного світла та підвищений рівень вологості створюють ідеальне середовище для розмноження грибка.

Щоб запобігти іржі ялівцю,

важливо правильно доглядати за рослини ялівцю. Це включає регулярну обрізку рослин, щоб сприяти гарній циркуляції повітря та зменшити рівень вологості. Дерева також слід правильно поливати, стежачи за тим, щоб вони не були заболочені, оскільки це може сприяти розвитку грибка. Також важливо, щоб на території навколо дерев не було сміття, яке може стати місцем для росту та поширення грибка.

Якщо ви підозрюєте, що ваше рослина була заражене іржею ялівцю, важливо негайно вжити заходів, щоб запобігти поширенню хвороби. Це може передбачати видалення заражених частин дерева, обробку дерева фунгіцидами або, у важких випадках, повне видалення дерева.

На завершення можна сказати, що іржа ялівцю є серйозною загрозою для рослин, яка може призвести до їх занепаду та загибелі. Для тих, хто вирощує ялівець і доглядає за ним, важливо вживати належних запобіжних заходів, щоб запобігти поширенню хвороби, таких як правильна обрізка, полив і очищення. Якщо ви підозрюєте, що ваше дерево ялівцю заразилося іржею ялівцю, важливо негайно вжити заходів, щоб запобігти подальшому поширенню хвороби.

Чому у сосни, берези, клена, явора лущиться кора?

Не варто одразу панікувати, тому що є декілька причин, чому дерева втрачають кору. Важливо перевірити, коли кора почала відлущуватись, чи переживає дерево звичайний процес осипання, чи через травми, шкідників або грибок втрачає кору.

Якщо ви помітили, що утворюється нова кора після відшарування старої – то це нормальний процес для рослини. А якщо під корою оголене стебло, або килимки грибка, або стебло поїджене – то дерево страждає від хвороб або факторів навколишнього середовища.

Дерева не завжди втрачають кору через хвороби. У міру зростання дерева шар кори потовщується, а стара, мертва кора відлущується. Кора опадає повільно – тому ви можете цього навіть не помітити. Але деякі види дерев скидають кору дуже інтенсивно: 

Клен срібний

Береза

Явір

Церцис

Сосна звичайна

Причини навколишнього середовища, які пов’язані з лущенням кори

Фактори навколишнього середовища можуть спричинити інтенсивне лущення кори у дерев. Палюче сонце та сильні морози можуть спричинити лущення кори. 

Якщо ви обмотують стовбур дерева на зиму, обов’язково знімайте обгортку до весни, щоб стовбур не прів і там не жили комахи або грибок.

Якщо при обстеженні дерева ви помітили, що після опадання кори нова не утворюється – то потрібно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, і бонсай довгі роки буде прикрашати ваш інтер’єр.

Сосна може пожовтіти через нематод 

 

Листова нематода, також називають нематода соснового в’янення. Нематоди харчуються тканинами рослин, через що хвоя жовтіє.

Соснова нематода Bursaphelenchus xylophilus вбиває хвойні дерева, особливо сосни, багатьох видів. Сосна звичайна найбільш часто уражається. 

Нематода передається жуками-пильщиками, короїдами, і потрапляє через ураженні ділянки в смоляні канали. Тут нематода розмножується і перешкоджає руху води через водопровідні тканини, в кінцевому підсумку викликаючи в’янення рослини.

 

Гілка сосни уражена верхівковим короїдом

Симптоми і діагностика:

Ранні симптоми в’янення сосни часто непомітні або незначні, змінюючись швидким зникненням. Перші видимі симптоми зазвичай включають блідий зелений колір і / або легке пожовтіння кінців фвої. Це може бути очевидно на одній або декількох гілках або може розвиватися на всіх одночасно. Крім того, протягом 48 годин після зараження буде спостерігатися видима втрата плинності смоли, яка спостерігається на зрізаної гілки.  Хворі сосни зазвичай гинуть на початку літа або на початку осені, деяким видам потрібно 2 сезони.

Підтвердження хвороби здійснюється шляхом виявлення патогенної нематоди під мікроскопом при дослідженні заражених зразків деревини з основного стовбура або уражених гілок.

Увядание сосен. Сосновая нематода | Центр Экосистемой Фитопатологии

Життєвий цикл:

Після того, як рослина-господар була заражена сосновою нематодою через живлення короїда, нематода буде харчуватися і розмножуватися в каналах смоли. При появі листяних симптомів може виникнути популяція 1000 нематод на грам деревини. Коли чинники стресу такі: як високі температури, посуха чи напад інших патогенів збільшуються – популяції нематод збільшуються. Після загибелі рослини-господаря нематода переходить в латентну форму, і на цій стадії можуть підключитися личинки короїда, що живиться деревом. Потім нематоди мігрує в лялечкові камери короїда, а пізніше входить в тіла новоутворених дорослих особин короїда, які будуть шукати інших деревних господарів. 

Стратегії боротьби з шкідниками:

– Не можна залишати на ділянці заражене дерево. Важливо перервати життєвий цикл нематод. Заражену деревину слід спалити, не можна використовувати в якості мульчі, щоб запобігти розмноженню і перезимівлю короїдів в зараженій деревині, а періоди високих температур влітку сприяють епідеміям, як і періоди сильної посухи.

– Вибирайте вічнозелені дерева, які більш стійкі до сосновим нематодам. Наприклад блакитна, норвезька і сербська ялина, а також східна біла сосна. Уникайте більш сприйнятливих видів, таких як сосна звичайна, австрійська сосна, чорна сосна японська, сосна червона і сосна довголиста.

Підтримуйте здоров’я дерев. Навіть здорове дерево може заразитися нематодою соснового лісу, а дерева, які зазнали стресу, більш привабливі для годування короїда. Під час тривалих періодів посухи організуйте полив.

– Періодично в міру підживлюйте дерева.

– У період будівництва важливо запобігти пошкодженням кореневої системи дерев.

В будь-якому випадку при виявленні пожовклої хвої необхідно звернеться до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть тішити своєю зеленню і ароматом.

Поширені причини чому сосна жовтіє  

Пожовкли голки у сосни. Які причини? 

Сосна почала жовтіти навесні або влітку? Звичайний час сезонного опадання хвої – осінь і це природний процес. Тому потрібно звернути увагу, хто або що спричиняє пожовтіння – це можуть бути чинники природи, неправильний догляд, хвороби.

Для деяких видів, таких як біла сосна і сосна звичайна, пожовтіння старих голок – природній процес. Зазвичай сосна утримує голки тільки один-два роки. Коли влітку і восени, падіння голки відбувається протягом тривалого періоду часу, і воно стає більш помітним – це викликає занепокоєння.

Є декілька причин чому голки сосни пожовтіли передчасно 

Захворювання голки

Хвороби, що викликаються Rhizosphaera або Stigminia / Mycosphaerella на ялинах і швейцарська голка на ялиці. Використовуючи ручну лінзу, бачимо чорні плодові тіла, що стирчать з продихів інфікованої хвої. На здоровій голці продихи мають білий колір.

Нестача поживних речовин 

Симптоми дефіциту поживних речовин можуть бути будь-якими, від блідо-зеленого до хлорозу голки (пожовтіння) кінчиків голки і всієї голки. Шукайте інші ознаки недоліків і зразки пошкоджень на всій ділянці.

Стрес – тепловий або водний

Опадання листя або хвої – звичайна реакція дерева на спеку або посуху. Хвоя може висихати під час тривалих посушливих або жарких періодів в кінці серпня і вересня, ставати жовтувато-коричневою, але залишатися на деревах до осені, а потім відриватися і падати під час обробки.

Можливо стрес спричиняє павутинний кліщ або голчастий грибок, потрібно розробити план боротьби з цими шкідниками в наступному році.

У разі іншого можливого стресу оцініть ділянку, і цієї осені візьміть зразок грунту або листя, щоб визначити, чи потрібно вам скоригувати програму внесення добрив.

Сосна може пожовтіти через шкідників

 Пошкодження кліщем

Голки покажуть характерну «пунктирність». Коли кліщі харчуються, вони звільняють клітину від зеленого хлорофілу. Це призводить до появи жовтуватих плям уздовж голок.

Через зараження нематодою 

Листова нематода, також називають нематода соснового в’янення. Нематоди харчуються тканинами рослин, через що хвоя жовтіє.

Соснова нематода Bursaphelenchus xylophilus вбиває хвойні дерева, особливо сосни, багатьох видів. Сосна звичайна найбільш часто уражається господарем. 

Нематода передається жуками-пильщиками, короїдами, через їх поживні рани в смоляні канали. Тут нематода розмножується і перешкоджає руху води через водопровідні тканини, в кінцевому підсумку викликаючи в’янення рослини.

В будь-якому випадку при виявленні пожовклої хвої необхідно звернеться до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть тішити своєю зеленню і ароматом.

Комахи-шкідники бонсай, опис, фото

Попелиця на бонсай

Попелиця живиться клітинним соком бонсай, причиною чого є видозміна листя і стебел. Також, на виділеннях попелиць може з’явитися сажковий грибок (він чорного кольору). Попелицю легко розпізнати за характерним розмірам і формі тільця. Знайти на рослині її можна на нижній стороні листя і на верхівках стебел.

Позбутися тлі  на бонсай можна простим способом. Для цього колонії шкідників потрібно усунути з допомогою шматочка марлі або вати, просоченої розчином з господарським милом. Далі прибрати уражені листя з рослини і спалити їх. Сам же бонсай обробити інсектицидом проти попелиці.

Гусениці на бонсай

Гусениці рідко нападають на декоративні рослини, але все-таки, випадків чимало. Вони поїдають листя і пагони рослин, порушуючи таким способом безліч життєво важливих процесів. Помітити гусені на листках просто, також просто знайти їх по слідах: поїдені пагони рослини, отвори на листках, павутина на листках.

Методи боротьби з гусеницями,  їх слід знищити, прибрати з рослини личинки і можливу павутину. Далі слід змінити розташування бонсай і обробити його золою в невеликих дозах. 

Нематоди, які вражають бонсай

Нематода – дрібні черв’яки, розміром не більше 1 мм, які вражають бонсай. Вони дуже небезпечні, бо шкідник вражає всю рослину, на ній з’являються потовщення і невеликі “пухлини”. Паразитування відбувається на стеблах, листі, в кореневій системі. При цьому рослина змінює колір, сохне, нові листки не розвиваються, молоді пагони диформуються, коренева система гниє і не виконує свої функції.

Методи лікування бонсай від нематоди можуть бути різними. Спочатку слід скоротити полив, перенести рослину у більш прохолодне місце, бажано пересадити рослину, видаливши з кореневої системи всю землю. Далі обробити коріння спеціальним засобом, що вбивають нематод (нематоцид) і продезінфікувати горщик або піднос. Щоб попередити виникнення даного шкідника, необхідно використовувати тільки якісну землю і компос, стерильні горщики.

Щитівка і псевдощитівка у бонсай 

Дані комахи відрізняються овальним або круглим тілом білого, коричневого або бурого забарвлення. Їх існування на бонсай можна визначити за помітних утворень колоній, припинення розвитку пагонів, засихання листя бонсай і їх опадання зміни форми листків і стебел, а також зміни їх кольору в жовтувато-бурий. Про інші причини чому бонсай втрачає листя читайте тут

Найчастіше комахи вражають тонкі гілки і основу стовбура бонсай.

Боротися з щитівкою та псевдощитівкою на бонсай потрібно одразу після виявлення перших ознак захворювання. Для цього необхідно видалити нарости з рослини за допомогою голки, обробити місця життєдіяльності колоній спиртом і спеціальним інсектицидом від цих комах.

Мурахи на бонсай

Мурахи є корисними комахами, але тільки не в тому випадку, коли мова йде про бонсай. Вони переносять дрібних шкідників і хвороби рослин. Так, якщо поряд з розташуванням бонсай існує активний мурашник, то незабаром на вашому рослині можуть з’явитися не тільки мурахи, які псують кору стовбура, але і тля, яку вони їдять.

Профілактикою від мурах вважається контроль мурашників поблизу. Якщо ж комахи почали нападати на бонсай, то слід змінити місце його розташування або витравити їх спеціальним отрутою від мурах.

Кучерява попелиця на бонсай

Кучерява попелиці – комахи, які вважаються досить небезпечними і можуть завдати рослинам, а тим більше бонсай, непоправної шкоди. Знайти кучеряву тлю на декоративних рослинах можна за ознаками: густий пух білого кольору на рослині, колонії, розташовані в пусі, на нижній стороні листя і на молодих пагонах. Дані комахи живляться соками рослин, чим і забирають їх життєву силу. Бонсай втрачає свій вигляд, листя стають хворобливого вигляду – мляві, тьмяні, а пагони хворіють від нестачі поживних речовин.

Позбутися від кучерявою попелиці можна методом видалення колоній комах ватою або марлею, змочених інсектицидом або спиртом з місця розташування. Якщо ж зараження бонсай масове, то рослина, а саме нижню частину кожного листочка, потрібно обробити спеціальним отрутою.

Жук-точильник на бонсай

Комаха, яка живе в стовбурі дерева або під корою. Кожна личинка здатна завдати непоправної шкоди рослині. Його присутність можна розпізнати по отворах у корі бонсай і по звивистих лабіринтах по верхній деревної частини під корою. Найбільше можуть постраждати в’язи, хвойні рослини та бонсай. В момент активної життєдіяльності жука-точильника і його личинок, а це буває в кінці літа, бонсай ослаблений і на ньому може посилитись грибок та інші інфекції.   

Способи боротьби з жуком-точильником прості, але лікування потрібно проводити швидко, бо йому достатньо всього одного сезону, щоб повністю знищити бонсай. Потрібно проводити профілактику і обприскування. Якщо жук вже оселився під корою, його личинки і віддалені частини бонсай треба видалити. Весною потрібно бонсай підгодовувати добривами та обробити відповідним інсектицидом.

Кліщ павутинний і червоний плоский кліщ

Цих шкідників важко виявити, тому що вони дуже маленькі. Кліщ має округлу форму і жовтувато-зелене забарвлення. Незважаючи на невеликий розмір, шкоду, яку він може завдати, слід розцінювати, як вкрай небезпечний. Кліщі живуть на листі бонсай, на їх нижній стороні, заплітаючи все павутиною. Листя, пошкоджені кліщем, підсихають, втрачають забарвлення і обсипаються. Знайти кліщів можна по павутині і плям бежевого і білого кольору.

Боротьба з павутинним кліщем на бонсай – після виявлення павутини та кліщів відразу потрібно розпочати лікування. Важливо, павутинний кліщ не розвивається у вологому середовищі, тому не слід пересушувати рослину і ґрунт. Якщо кліщ вже живе на бонсай, то уражені ділянки потрібно систематично обприскувати, рясно змочуючи павутину. Якщо уражена ділянка бонсай великої площі, то радимо застосувати інсектициди, але суворо за інструкцією.

Якщо помітили ознаки одного із захворювань – то необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, і бонсай довгі роки буде прикрашати ваш інтер’єр.

Наліт чорного кольору на хвої сосни, туї, ялівця

Наліт чорного кольору (сажковий гриб), вражає всі види хвойних, особливо часто сосни, ялівці, туї, кипарисові та інші.

Найчастіше, поява нальоту є наслідком:

⁃ Активної діяльності шкідників, в першу чергу попелиці, щитівок, хермесу, білокрилки.

⁃ Зростання рослин в тінистих і сирих місцях, які густо посаджені, погано провітрюються або не провітрюються зовсім.

Сажистий гриб на хвойних

Чорний наліт гриба, покриваючи хвою, закупорює пори та порушує процес фотосинтезу. Найчастіше, при початкових стадіях пошкодження, захворювання поширюється всередині рослини. У запущених стадіях, грибок повністю покриває хвойну рослину, що може призвести до  її загибелі. Грибок досить агресивний і при “сприятливих” умовах, швидко переходить на інші рослини, в тому числі декоративні та плодово-ягідні.

При виявленні сажкового гриба на хвойних – необхідно терміново звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат.

 

 

Бонсай втрачає листя. Що робити?

 

Дерева бонсай вимагають специфічного догляду. Дуже часто дерево втрачає листя, і ви кожного дня знаходите їх все більше біля горщика. Є декілька причин чому бонсай втрачає листя. У цій статті ми розкажемо про основні причини.

Бонсай втрачає листя через занадто сухе повітря 

Низька вологість повітря призводить до втрати листя. Особливо поширена ця проблема в осінньо-зимовий сезон, коли працюють радіатори. 

Порада! Поставте посудину з водою біля рослини, вода буде випаровуватися і зволожувати повітря. Ви також можете кропити листя дерева бонсай м’якою водою кімнатної температури.

Бонсай втрачає листя, тому що у приміщенні занадто темно 

Місце, де росте бонсай, повинно бути добре освітлене увесь рік, але не під прямими сонячними променями. Різка зміна освітленості, наприклад, внаслідок переселення дерева в інше місце, призводить до того, що дерево бонсай масово скидає листя.

Порада! Перенесіть дерево у краще освітлене місце.Влітку бажано виставляти бонсай на балкон, але рослину краще розміщувати затіненому місці, щоб захистити від палючого сонця. У короткі та похмурі зимові дні може знадобитися додати додаткове освітлення на дерево.

Бонсай втрачає листя внаслідок висихання субстрату 

Бонсай росте у неглибоких та невеликих горщиках – тому субстрат швидко висихає. Коли грунт сухий – то листя дерева бонсай жовтіють, сохнуть і опадають. Поливати дерево потрібно, коли поверхня субстрату стає яскравішою, і найпізніше, коли воно починає трохи тріскатися і виступати з краю горщика. 

Як часто потрібно поливати Бонсай? Частота поливу бонсаю визначається багатьма факторами: температура навколишнього середовища, положення вирощування, розмір рослини та горщика. Влітку, коли спекотно бонсай можна поливати кілька разів на тиждень.

Найпоширенішою помилкою при поливі дерев бонсай є частий низький полив. В результаті коренева система розвивається лише у верхній частині горщика, а внизу горщика коріння відмирає. В результаті рослина може забирати воду лише з верхнього шару субстрату, який дуже швидко сохне. Тому дерево часто страждає від посухи.

Порада! Ефективний метод поливу дерева бонсай – помістіть рослину з горщиком у посудину, наповнену стоячою водою кімнатної температури. Коли верхній шар землі повністю темний, рослину можна підняти з води.

Бонсай втрачає листя внаслідок переливу

Якщо бонсай поливати занадто часто та у великій кількості – то дерево висихає і скидає листя. Застій води призводить до загнивання коренів, що заважає їм забирати воду з субстрату.

Порада! Спостерігайте за бонсаєм щодня і перевіряйте субстрат пальцями. Дерево бонсай поливають лише тоді, коли субстрат висох на глибині близько 2 см.

Бонсай втрачає листя, через напад шкідників або хвороби 

Грибкові хвороби одна із причин втрати листя бонсай. Вони найчастіше розвиваються в результаті надмірного поливу та вирощування рослин у непридатному субстраті.

Про розвиток грибкової хвороби свідчить коричневе забарвлення на листі дерева бонсай та волога основа стовбура. Після того, як помічені перші симптоми захворювання, рослини найкраще пересаджувати в нове середовище, а потім застосовувати за допомогою фунгіциду.

Грибкові хвороби бонсай

Грибок на бонсай. Що робити?

Іржа бонсай

Грибкове захворювання проявляється невеликими пожовтінням і плямами іржавого кольору по всій поверхні рослини, як на корі, так і на листі. Лікування від грибка потрібно розпочинати одразу, як тільки помітили, тому що іржа бонсай дуже швидко поширюється. 

Спори потрапляють на здорові рослини і заражають їх. Щоб позбутися від іржі, потрібно зрізати нарости, видалити з рослини уражені частини кори, листя, пагони і все спалити, щоб зупинити поширення захворювання. Для повного знищення іржі слід обробити рослина фунгіцидом. 

Вертицильоз

Грибкове захворювання, яка вражає судини рослинного організму. Вона може бути викликана неправильним обрізанням коренів і гілок під час формування. Інфекція потрапляє в рослину через “рани”, викликає захворювання бонсай, пожовтіння листя. Далі рослина висихає і гине.

Позбутися від вертицильозу на бонсай можна шляхом обрізки уражених частин рослини та їх знищення. Після обрізки слід змінити грунт, який також може бути заражений грибом Verticillium, і обробити бонсай системним фунгіцидом.

Коренева гниль

Коренева гниль бонсай – досить серйозне захворювання, яке може повністю знищити рослину. Розпізнати її можна за наявністю нальоту зеленого кольору на стовбурі бонсай і на поверхні грунту в посудині. Також симптомом кореневої гнилі є зміна забарвлення листків. У цей момент коренева система розм’якшується, в’яне і рослина досить швидко сохне.

Виникнути дане захворювання може через не достатню вентиляцію або надмірний полив бонсай. Також причиною може бути неправильна грунтова суміш і облаштування отворів. Якщо ви виявили симптоми кореневої гнилі, варто відразу ж змінити місце розташування декоративного рослини. Слід помістити бонсай у добре вентильований місце і скоротити полив. Якщо в момент хвороби йде сезон пересадки рослину варто підготувати, видалити частинки відмерлих коренів, замінити грунт і посудину

Несправжня борошниста роса

Дане захворювання є дуже поширеним серед рослин і вражає всі зелені насадження, включаючи бонсай. Захворювання характеризується появою плям жовтого кольору з біло-сірим пухом на нижній стороні листка бонсай. Кількість заражених поверхонь швидко зростає, плями темніють, листя псуються.

Найчастіше вилікувати бонсай від несправжньої борошнистої роси можна за допомогою обрізки уражених зон. Листя спалюються, щоб не розносити інфекцію, а тут же піддається дезінфекції. Рослину поміщають в карантин і обприскують фунгіцидом. Якщо все зробити вчасно, грибок не пошириться на інші рослини, і вони залишаться здоровими.

Борошниста роса

Борошниста роса – грибкова інфекція, яка вражає листя бонсай на верхній і нижній частині, створюючи білий або сірий наліт. З часом листки стають бурими і відмирають.  

Борошнисту росу слід лікувати одразу, як тільки захворювання було розпізнано. Для цього листа потрібно зрізати та спалити, а інструмент, як розумієте, відразу ж обробити дезінфекційними засобами. Рослина обробляється фунгіцидом від борошнистої роси і на деякий час поміщається в карантин.

Біла коренева гниль

Захворювання дуже схоже зі звичайною кореневою гниллю, проте вражає кореневу систему рослини не чрез те, що недостатньо кисню для коріння, а через гриба паразита.  Зовнішніми симптомами захворювання бонсай білої кореневою гниллю є погіршення загального стану рослини, опадання листя, зміна яскравості кольору пагонів. У цей момент коріння бонсай набухають, розм’якшуються і темніють. Якщо розкрити корінь, то можна виявити всередині яскраво виражений колір захворювання – світлий або навіть білявий.

Позбавити рослину від білої кореневої гнилі можна за допомогою пересадки, заміни горщика і грунту. Але при цьому обов’язково потрібно видалити з кореневої системи бонсай уражені ділянки і обробити залишки коренів фунгіцидом.

Піклуйтеся про бонсай правильно, приділяйте їм більше часу, забезпечуйте гідний догляд – і тоді рослини будуть довго прикрашати ваш дім

Якщо помітили ознаки одного із захворювань – то необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат.

 

.

Жовтіє сосна, що робити?

Сосна вічнозелене дерево, яке може жити до 400-600 років. Але що робити якщо ваша сосна не така вже й зелена, а місцями видно жовта хвоя?

Не варто відразу панікувати, думаючи, що дерево пропадає або вже пропало. Жовтіючі голки не завжди свідчать про виникнення проблем.

Сезонне скидання хвої

Вічнозелені рослини періодично скидають свою хвою. На відміну від листяних дерев, які відразу скидають все листя, сосни, скидаючи стару хвою, зберігають велику частину голок. Стара хвоя перед обпаданням жовтіє і дерева можуть здаватися хворими.

Соснові дерева, скидають голки восени, хоча вони можуть скинути їх і в іншу пору року. Термін життя хвої становить приблизно 3-5 років, після того відбувається їх заміна

Старі жовтіють голки розташовані ближче до внутрішньої частини дерева. Оскільки молода голка, яка залишається зеленою, знаходиться на зовнішній частині дерева, сезонне осипання хвої може залишитися непоміченим у більшості видів. Однак, біла сосна є прикладом одного виду сосни, який може втратити помітну кількість хвої восени.

Фактори навколишнього середовища, що викликають опадання хвої

Сосни чутливі до подразнення вітром. Після сильного шторму хвоя може пожовтіти, а деякі дерева з часом і загинути. Деякі сосни можуть залишатися зеленими протягом року, перш ніж хвоя пожовтіє на всьому дереві.

Сосни можуть реагувати на різке коливання температури, особливо восени, тканини рослин можуть травмуватися, що з часом викликає пожовтіння хвої.

Дорожня сіль, яка потрапляє на сосни, може спалити рослинні тканини, викликаючи пожовтіння хвої. Навіть забруднення повітря може привести до хвороби сосни.

Сосна хворіє і жовтіє при пересадці

Шок від пересадки може привести до того, що хвоя починає жовтіти, навіть якщо правильно посадити дерево. Неправильні методи посадки, такі як посадка дерева занадто глибоко або недостатня кількість води до тих пір, поки рослина не вкорениться, можуть перетворити вічнозелені сосни в жовті сосни.

Посадка сосни під час спекотної погоди замість осені або зими може привести до того, що хвоя спочатку пожовтіє, а потім і зовсім стане коричневого кольору.

Дефіцит поживних речовин

Всі рослини потребують води і поживних речовинах, але індивідуальні потреби залежать від видів рослин. Ряд дефіциту поживних речовин може привести до того, що листя жовтіє.

Одним із прикладів є дефіцит азоту, який може привести до того, що хвоя жовтіє. Необхідно удобрювати сосни та інші рослини відповідно до рекомендацій грунтових випробувань, щоб переконатися, що ви відповідаєте їхнім потребам.

Шкідники і хвороби, пожовтіння хвої

Верхівковий короїд
Уражене дерево короїдом та офіостомними грибами

 

Якщо ваша вічнозелена рослина жовтіє навесні, винуватцем можуть бути кілька шкідників, які харчуються хвоєю: кліщі. У міру прогресування їх годування симптоми включають викривлення і пожовтіння хвої.

Якщо хвоя набуває бурого відтінку необхідно перевірити дерево на наявність короїда або лубоїда. Ще одним шкідником сосни є позакореневе нематода. Нематоди харчуються рослинною тканиною, через що хвоя жовтіє.

Причиною пожовтіння можуть бути такі хвороби: фузаріоз, шютте, іржа.

Іржа на сосні

 

В будь-якому випадку при виявленні пожовклої хвої необхідно звернеться до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть радувати своєю зеленню і ароматом.

Ми можемо допомогти!

З'явилися сухі плями на газоні

Газон пожовтів. Причини 2 частина

Про причини появи сухих плям на газоні. Частина друга

1. Нестача поживних речовин у ґрунті

Через нестачу поживних речовин — газон починає сохнути. Найчастіше в такій ситуації рятує підживлення азотними добривами. Перед процедурою траву ретельно полийте. Навіть повністю висохлий газон може ожити всього через тиждень після такого підживлення.

2. Пошкодження газонної трави тваринами

Часто трава починає жовтіти через пошкодження кореневої системи, які їй наносять дикі та домашні тварини. Собаки, які хочуть закопати на газоні кісточку, кішки, що полюють на мишей, а також кроти, землерийки та капустянки можуть стати причиною всихання газону. Тому якщо у вас є вихованці, не пускайте їх на траву, а для диких шкідників приготуйте пастки-приманки.

3. Частий механічний вплив

Якщо ви часто відпочиваєте на газоні всією сім’єю: розкладаєте на траві кошики, лежаки, покривала — тоді через певний час на місці рівномірного зеленого покриття з’являться витоптані лисини з пожовклою травою. Такий відпочинок не підходять для декоративних газонів, тому або відведіть для відпочинку окремий майданчик або висадіть більш стійкі трави.

Щоб оживити газон, полийте його і не ходіть по ньому, поки він не відновиться. На повністю витоптаних ділянках траву доведеться наново посіяти.

4. Порушення норми посіву при закладці газону

Якщо при посіві ви перевищили норму насіння на 1 кв. м, рослини почнуть рости занадто густо, їх коренева система ослабне. Рослини можуть випріти під занадто густим трав’янистим покривом. 

Зменшити густоту газону допоможе ручне або автоматичне проріджування. Другий варіант дорожчий, зате заощадить ваш час.

При посіві недостатньої кількості насіння (менше, ніж рекомендує виробник на 1 кв. м), траву можуть витіснити бур’яни, тому перед роботою ознайомтеся з інструкцією до насіння.

5. Вимерзання газонної трави взимку

Часто страждає молодий газон, який не витривалий до перепадів температур. Для профілактики потрібно навесні розбивати крижану кірку, яка не дає рослинам дихати, і розрівнювати сніг. Якщо газон вже постраждав, після танення снігу слід прибрати сміття з ділянки та розпушити ґрунт.

6. Пролиті хімікати

Якщо весь газон зелений, а з краю з’явилася підозріла суха пляма, пригадайте, чи не робили ви на цій ділянці хімічний розчин для підгодівлі рослин. Випадково пролиті концентровані хімікати здатні випалити траву, і на її відновлення знадобиться чимало часу.

Визначте окрему ділянку для приготування препаратів. А якщо все ж пролили рідину на газон, обережно змийте її великою кількістю води. Щоб відновити сухі плями на газоні, приберіть мертву траву, ретельно полийте ділянку і посійте нові насіння.

Щоб ваш газон був густим, зеленим та здоровим — правильно, доглядайте за ним. А якщо помітили сухі плями на газоні — зверніться за консультацією до фахівців, щоб точно визначити чому газон пожовтів.  

Газон пожовтів. Причини 1 частина

Газон може почати всихати весною та влітку. На покритті з’являються плями пожовклої трави або ж вся ділянка стає жовтою. Не варто одразу панікувати, думаючи, що газон може загинути. Є декілька причин чому з’явилися сухі плями на газоні.

1. Нестача вологи

Нестача вологи — перша і головна причина всихання газону. У спекотне та сухе літо сонце може повністю випалити траву. Постраждати вона може і навесні, якщо бракує опадів. Якщо весна або літо сухе без опадів — то регулярно поливайте не менше 1 раз на 3-5 днів (залежно від погоди).Перевіряйте регулярно наскільки просохла земля, і не допускайте зайвої посухи.

Якщо немає часу на полив газону — то використовуйте посухостійкі рослини.

2. Несвоєчасне скошування газону

У зарослому газоні відбувається застій вологи — це сприяє розвитку хвороб та інфекцій. Відрослі стебла рослин вимагають більшої кількості поживних речовин, яку вони через специфічну щільність посадки отримати не можуть, тому трава починає жовтіти та сохнути.

Рекомендуємо скошувати траву через кожні 4-5 днів. Регулярна стрижка дуже важлива для здоров’я та краси газону. Якщо ви пропустили терміни стрижки, і галявина почала засихати — покосіть газон в три етапи: 

 • спочатку приберіть висоту на чверть, 
 • під час другої косовиці — на 50%, 
 • втретє — до необхідної висоти (3-5 см).

3. Повстяна пробка на газоні

Газон може пожовтіти через залишки скошеної трави або частинки відмерлих рослин. Вони утворюють так звану “повстяну пробку” — забивають щільним килимом верхній шар землі. Порушується доступ кисню до коренів рослин та відбувається застій води — це призводить до загнивання і випрівання газону. Це і призводить до надмірного перезволоження газону, його загнивання і випрівання. Тому після стрижки, постарайтеся ретельно вичісувати скошені частинки трави граблями.

4. Ураження газонної трави борошнистою росою

болезни газона, лечение, профилактика, фото болезней

Деколи пожовтіння газону спричиняють захворюванням або інфекції. Найпоширеніше з них — борошниста роса. Листки рослини покриваються білим нальотом, а через деякий час рослини гинуть. Причиною ураження борошнистою росою може стати надлишок азотних добрив. Потрібно припинити вносити азотовмісні добрива та обробити галявину фунгіцидом. Потім граблями ретельно прибрати уражену траву. Наприкінці осені обробіть газон ще раз і скосіть траву. Навесні внесіть мінеральні добрива (без азоту)

5. Поява на газоні іржі

Ще одне грибкове захворювання, що призводить до пожовтіння газону. Воно виникає внаслідок слабкої освітленості газону або нестачі мінеральних речовин в ґрунті. Щоб впоратися з проблемою, можна використовувати такі добрива, як Нітрофоска або Карбамід.

Добрива потрібно вносити на підстриженому, прочесаному і добре зволоженому газоні. Через два дні після мінералізації скосіть газон.

6. Недостатня аерація газону

Через густе коріння у ґрунті газонні рослини відчувають дефіцит кисню. Коріння, які не отримують достатньо повітря, не постачають повноцінного харчування стеблам, як результат — газон жовтіє. Потрібно проводити аерацію: проколювати ґрунт один раз на рік.  Але якщо газон всихає часто, то робити це слід частіше — два-три рази на рік.

Це можна зробити за допомогою звичайними городніх вил, проколюючи ділянку на глибину зубів і злегка розгойдуючи вила. Важливо, проколи потрібно робити там, де найчастіше збирається волога або найбільше пожовклої трави.

Щоб ваш газон був густим, зеленим та здоровим — правильно, доглядайте за ним. А якщо помітили сухі плями — зверніться за консультацією до фахівців, щоб точно визначити чому газон пожовтів. 

Читайте 2 частину причин пожовтіння газону тут

Голландська хвороба в’язі

Голландська хвороба в’язів – поширене та небезпечне захворювання. Збудник хвороби – є ​​грибок Ophiostoma. За сприятливих умов він починає активно розвиватися і заповнювати просвіти в судинах і стовбурі дерева, що призводить до нестачі поживних речовин і порушення життєдіяльності, в результаті чого в’яз гине.

Цей грибок швидко поширюють комахи. Одним з таких переносників є жук-короїд. Це маленька комаха, його розмір близько п’яти міліметрів, яке проникає під кору дерев і заносять туди спори грибка, який активно починає розвиватися особливо на ослаблених в’язах, пошкоджуючи його судини – кругообіг поживних речовин порушується.


Першими ознаками того, що в’яз вразила голландська хвороба є стан його листя. Вони починають скручуватися і засихати. Потім спостерігається висихання і втрата міцності кори дерева. Захворювання може протікати стрімко або повільно. Перебіг хвороби безпосередньо залежить від того, як швидко відбувається закупорка судин дерева, яка утворюється в результаті життєдіяльності грибка.

Під час швидкого перебігу хвороби: листя різко скручується та опадає, сильно пошкоджується кора – дерево гине протягом року.


Повільний або хронічний розвиток хвороби може тривати декілька років. Протягом яких листя в’язів має жовтуватий відтінок, у великій кількості сохнуть не тільки листя, але і гілки дерева, що в кінцевому підсумку – призводить до загибелі.

Голландська хвороба в’язів дуже небезпечна тому що:
– її практично неможливо виявити на ранніх стадіях;
– швидко поширюється на великі площі посадок в’язів;
–  захворювання лікується лише на ранніх етапах (доки судини не заблоковано – то є можливість впливу фунгіцидами)

Захворювання легше попередити ніж лікувати – підготували для вас декілька порад, як запобігти розвитку голландської хвороби в’язів:

 • регулярно оглядайте дерева;
 • практикуйте змішані групові посадки спільно з в’язами, які стійкі до голландської хвороби;
 • своєчасно видаляйте і спалюйте усi вражені і просто пошкоджені частини дерев;
 • обробляйте дерева фунгіцидними і інсектицидними препаратами, для боротьби з переносником грибку.

Помітили перші ознаки розвитку голландської хвороби в’язів – швидко звертайтеся до фахівців. Дерева ще можна врятувати.

Галовий кліщ на липі фото, опис

Дрібна комаха (довжина тіла 1-2 мм.). Становить серйозну небезпеку для липи. В кінці літа на початку осені на листках липи утворюються зеленуваті галли, які згодом червоніють. Усередині галлів утворюється ціла «армія» кліщів. Кліщі харчуються клітинним соком листя, молодих зелених пагонів. Самки кліщів зимують у галлах біля основи бруньок пагонів останнього року. До осені в кожному галлі кількість кліщів досягає до 150-300 штук і більше.

Внаслідок життєдіяльності шкідника пошкоджені пагони припиняють ріст, бруньки засихають, навколо пагонів і бруньок утворюються гали. Листки слабко розвиваються, гілки засихають. При повторному заселенні кліщів протягом 3-6 років у дерев знижується морозостійкість, і вони гинуть.

При виявленні кліща на рослині – необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат.

Грибкові хвороби самшиту

 

Самшит часто використовують при оформленні присадибної території – рослина добре росте та морозостійка. Кущам можна надавати різноманітної форми, але як усі рослини з густою кроною, часто страждають від нападу шкідників та хвороб.

Здоровий чагарник має невеликі, досить щільні листочки з глянцевим блиском, а їхнє забарвлення залежить від сорту і може бути темно-зеленим, зелено-сизим або й світло-зеленим. Хвороби чи шкідники самшиту змінюють забарвлення листя, на ньому можуть з’явитися дірочки чи плями, гілки чагарника починають сохнути. Часто садові рослини уражаються спорами грибів, які викликають захворювання, проте це не єдина їх причина.

Біла плямистість

На листі та гілках з’являються білі плями з темною окантовкою. За відсутності лікування, плями збільшуються в розмірах, змінюють колір на бурий – листя починає опадати, гілки засихають, рослина перестає цвісти. Плямистість розвивається у період різкого похолодання та високої вологості.

Важливо, зараженні гілки потрібно обрізати і спалити, щоб захворювання не поширювалось далі.

Іржа

На листі з’являються бурі опуклості. Спори грибів, крім самшиту, часто вражають грушу, тому не варто садити їх поряд.

Шкідники самшиту фото, опис

Гниль стебла

Верхня частина чагарника починає засихати, листя втрачає колір, стає водянистим. На стеблах у нижній частині з’являються чорні нарости. Спори гнилі перебувають у ґрунті та активізуються за прохолодної та вологої погоди.

Фітофтора самшиту

Перші симптоми на молодих пагонах та листі – вони швидко в’януть, жовтіють, буріють і відмирають. Коренева система слабшає та починає гнити. На основі кореня з’являється некроз, який з часом також поширюється на основу пагона. Спостереження за такою зміною в основі пагона дозволяє нам із 100% впевненістю сказати, що це фітофтора.

Причиною цього захворювання є Phytophthora cinnamomi або Phytophthora nicotianae, інфекція може особливо швидко розвиватися на розсадниках.

Щоб запобігти цій хворобі:
– не садіть самшит в субстрати з високим вмістом органічних речовин – особливо в торф. У грунті з торфом грибок розвивається дуже інтенсивне;
– не вирощуйте самшит у субстраті після рослин, на яких могла розвиватися фітофтора (тис, кипариси, ялини, рододендрони або сосни), і тримайте субстрат у контейнерах занадто вологим;
– видаліть хворі рослини з насаджень та спаліть їх.

Якщо побачили ознаки одного із захворювань на кущах — необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат.

Шкідники самшиту фото, опис

Самшитова вогнівка

Самшитова вогнівка - небезпечний шкідник самшиту. Методи боротьби

Вогнівка спричиняє найбільше шкоди для кущів. Це небезпечна комаха – нічний метелик. Гусениці покривають чагарник павутиною і харчуються соком листя та стебел. У результаті рослина дуже швидко засихає та гине.

Павутинний кліщ

Пошкодження павутинного кліща на самшитах - Що таке самшит павутинний кліщ (Декоративні сади) | Корисна інформація та поради з садівництва. Блог професійного садівника!

Зараження відбувається у періоди сухої теплої погоди. Комаха поселяється на нижній стороні листя – гілки також покриваються павутиною. Шкідник харчується клітинним соком, через що на листі з’являються численні жовті цятки, а потім листя засихає і осипається. 

Галиці

Самшитова галиця | Огородники

Комаха утворює на листі жовті нарости – це личинки, які відкладає шкідник. Вони харчуються соком рослини, при цьому самшит слабшає та перестає рости. 

Грибкові хвороби самшиту

Листоблошка

Часто поселяється в кроні чагарника і відкладає яйця, з яких незабаром вилуплюються личинки. Вони харчуються соком рослини, у результаті листя скручується, рослина суттєво слабшає. При появі ознак ураження кущі обприскують інсектицидами.

Побачили ознаки одного із захворювань — необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а самшит ще довго буде прикрашати ваші ділянки.

Грибкові хвороби туї

Туя стійка до грибкових захворювань – найчастіше патогени вражають рослини, які ослаблені через неправильний догляд або шкідників.

Фітофтора

Фитофтора туи (101 фото) »

Небезпечне грибкове захворювання – вона рідко вражає тую. Фітофтора спричиняє гниття кореневої системи – порушується транспорт води й поживних речовин від коренів до пагонів.

Заражена фітофторою туя слабшає, погане росте. Відмирання рослини починається з нижніх пагонів, які стають спочатку сірими, потім коричневими, та чорно-бурими.

Під корою інфікованих гілок можна побачити червонувато-коричневі плями. Причиною хвороби є надлишок вологи в ґрунті, поганий дренаж, посадка в місцях з близьким заляганням води.

Армілярна коренева гниль (Armillaria)

Шкідники та хвороби туї - лікування, опис, фото

Рідкісна хвороба туї, яка вражає коріння. Патогени можуть жити на заражених пнях протягом багатьох років, перш ніж перейти на інші рослини.

Інфіковані дерева показують тривале загальне ослаблення або можуть не демонструвати симптомів хвороби, поки не впадуть при сильному вітрі через пошкодження коренів.

Гриби жовто-коричневого кольору можна побачити біля основи стовбура восени. Під корою та на стовбурі видно білий грибний міцелій.

Фактори, що підвищують ризик розвитку армілярної гнилі: занадто глибока посадка саджанця, надмірне зволоження, погана циркуляція повітря.

Шар мульчі не повинен торкатись стовбура рослини. На жаль, лікування не існує. Заражені дерева видаляють й спалюють, щоб не допустити поширення грибка.

Побуріння туї

Ako ochrániť ihličnany pred škodcami | Urob si sám

Грибкове захворювання, що викликається патогенами типу Didymascella thujina. Вражає листя й на початку розвитку нижні пагони, особливо у молодих рослин. Найчастіше інфекція розвивається у густих насадження з поганою циркуляцією повітря, у темних та вологих місцях вирощування.

Гриб проникає через пошкоджені ділянки на корі, яка незабаром відмирає, та захоплює прилеглі пагони. Сильне зараження може призвести до побуріння крони та навіть відмирання гілок. Саджанці та молоді рослини 4-5 років можуть повністю засохнути.

Симптоми інфекції:

 • окремі листочки у кінці весни та на початку літа стають жовтуватими, а потім буріють;
 • на листяних лусочках розвиваються овальні, коричнево-чорні маленькі плями (2 мм) зі спорами, видимі неозброєним оком;
 • після дозрівання спор на місці плям залишаються порожнини, які можна прийняти за пошкодження шкідниками.

В’янення (некроз)

В’янення спричиняє грибом виду Pestalotiopsis funerea. Поширена хвороба туї, яка призводить до загибелі пагонів та гілок у численних видів та сортів культури. Грибок може довгий час бути на рослині безсимптомно.

Некроз розвивається у рослин, які ослаблені нестачею поживних речовин, посухою, шкідниками, механічними ушкодженнями та іншими факторами.

Спори поширюються з ураженої рослини на великі відстані. Патоген зимує всередині лусочок та навесні вражає інші насадження.

Симптоми:

 • кінчики молодих гілок спочатку світлішають, а потім стають коричневими або жовтувато-коричневими;
 • згодом при уважному розгляді можна побачити чорні грибні тіла зі спорами;
 • хвоя після їх появи сіріє.

Кращий спосіб боротьби з некрозом – це видалення уражених частин рослини та хвої, що обсипалася. Не обрізайте тую у вологу погоду – тому що в цей час грибок найбільш активно поширюється.

Бура яблунева плямистість листя (філлостіктоз)

Листя здається сухим та змінює забарвлення від блідо-зеленого до жовтого. Інфекція вражає спочатку кінчики листя й просувається до його основи.

Два найбільш поширені фактори, які призводять до розвитку захворювання – Занадто сильна стрижка або зимова травма. 

Шютте туї

Шкідники та хвороби туї - лікування, опис, фото

Хвороби Шютте – поширена та небезпечна група захворювань хвойних, що викликані різними типами грибка. Збудники зимують в торішній опалій хвої і зараження відбувається в умовах вологої погоди з серпня по листопад. Вражає переважно дорослі насадження.

Хвороба починається з появи жовтих плям, які з посиленням інфекції стають коричневими з жовтими ореолами в кінці осені. При бурому шютте навесні, коли підвищуються температури, хвоя опадає.

У саджанців хвоя може повністю обсипатися – рослина засихає. При сніговому шютте хвоя сохне, але залишається на пагонах.

Фузаріоз

Фузариоз или трахеомикоз. Болезни туи - Green Garth (Грин Гарт)

Спочатку вражає тільки кінчики пагонів, але з прогресуванням захворювання швидко охоплює всі гілки, які спочатку стають жовтими, а потім коричнево-чорними та сохнуть. На листі можна побачити некротичні плями зі скупченням спор.

Початок розвитку хвороби

До розвитку патогенів призводить постійне затоплення ґрунту. Інфіковану фузаріозом тую знищують, а сусідні насадження обробляють протигрибковими препаратами.

Важливо висаджувати рослини у водопроникний грунт та дотримуватись режиму поливу. Слідкуйте за тим, щоб сніг не накопичувався або не залишатися навколо пристовбурного кола, оскільки під час танення підвищується ризик затоплення.

Снігова пліснява

Шкідники та хвороби туї - лікування, опис, фото

Найчастіше вражає молоді пагони та проявляється у вигляді сіро-білого нальоту на окремих ділянках. Хвороба виникає зазвичай навесні та проходить з встановленням теплої, сухої погоди.

Снігова пліснява

Посадки в тінистих місцях та погана циркуляція повітря є ще одним фактором розвитку захворювання.

Хвороба туї — іржа

Іржа кедрового яблука викликана грибом виду Gymnosporangium juniperi-virginianae, якому для завершення життєвого циклу потрібна хвойна рослина (туя, ялівець, кедр та інші) та представник сімейства Рожеві (яблуня, айва, груша та інші).

Поширення та тяжкість захворювання варіюються з року в рік, ризик зараження підвищується дуже вологим літом.

Якщо на ділянці є ці два типи рослин і ви виявили симптоми на одній, то слід шукати симптоми й на інший. Зараження відбувається в кінці літа та восени і його ознакою є зеленувато-коричневі або іржаво-коричневі великі галли з грибними тілами, які зимують на дереві.

Галли стають дуже помітними після теплих весняних дощів, коли вони набухають та перетворюються в яскраво-помаранчеву желатиноподібну масу у вигляді химерного пучка щупальців-вусиків. Влітку вони виділяють дозрілі спори, які переносяться вітром.

Обрізування уражених пагонів з галлами є найбільш ефективним способом запобігання розвитку інфекції. Ніяка хімічна обробка не є повністю ефективною, але весняне застосування системних фунгіцидів може уповільнити розвиток хвороби.

Якщо побачили ознаки одного із захворювань на туї — необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а туї ще довго будуть вас тішити своєю красою.

Фізіологічні хвороби туї

Чому туя стала жовта навесні?

Дуже поширена проблема. Часта причина весняного пожовтіння є нестача вологи у хвої.

У безморозні зимові дні починається процес транспірації — руху та випаровування води, що викликає сонячний опік.

Корені в цей час ще можуть бути скуті мерзлою землею або ґрунт сухий – вода не потрапляє до пагонів дерева, в результаті чого в кінці зими або ранньою весною відбувається масове пожовтіння туї під впливом сонця, особливо з південної сторони.

Сонячний опік

 

Найбільше страждають від сонячного опіку молоді туї з слабкою кореневою системою.

Ще одна причина, пожовтіння туї навесні – зимові відлиги. Насадження, які були утеплені на зиму, починають пріти та навесні після зняття укриття можна побачити неживі світло-жовті або руді гілочки.

Сильні холодні вітри, що висушують, є додатковою загрозою, в результаті якої туя висихає, зазвичай з одного, не захищеного боку. Молоді рослини від впливу вітру утеплюють агроволокном або іншим нетканим матеріалом.

Чому жовтіє туя після посадки?

Гілки туї в перші місяці вирощування можуть жовтіти через неправильну і посадку та догляд. 

 1. Багато людей не знають, що тую не можна садити в важкий ґрунт – тому що застій води викликає гниття кореневої системи, пожовтіння хвої та висихання гілок.
 2. Неправильна кислотність субстрату, що з часом проявляється в зміні забарвлення крони та її засиханні.
 3. Нестача поливу, який особливо важливий для саджанців.
 4. Занадто рясний полив також шкідливий, оскільки коренева система ще не прижилася й не може поглинати велику води.
 5. Занадто глибока посадка, коли коренева шийка знаходиться під землею, що призводить до розвитку хвороб.
Туя пожовкла під час вегетації

Фізіологічною причиною засихання туї є надлишок або застій води, наприклад, при вирощуванні в низині або у важкому ґрунті з поганою водопроникністю чи при високому заляганні ґрунтових вод.

Чому туя коричнева восени?

Потемніння хвої восени з настанням холодів є природною фізіологічною реакцією на охолодження. Подібне явище спостерігається у багатьох сортових форм.

Висихання та опадання хвої всередині крони також є природним процесом. Його також викликає ущільнення гілок, які блокують доступ світла всередину крони, через що починається їх відмирання.

Пагони стають коричневими, сухими, ламаються та опадають. Особливо часто проявляється внутрішнє висихання в щільних живоплотах.

Висихання та опадання хвої всередині крони

Якщо цей процес не дуже інтенсивний, то він не становить загрози для рослини. Регулярне видалення сухих гілочок та листя всередині крони забезпечує хорошу циркуляцію повітря, запобігає зростанню грибів й створює простір для зростання нових пагонів.

Комахи-шкідники туї фото та опис
Поживні речовини впливають на забарвлення листя

Дефіцит основних мінеральних речовин, що відповідають за вироблення хлорофілу, призводить до зміни кольору дерев — хлорозу.

Найчастіше туя страждає від нестачі магнію (Mg) та заліза (Fe). Недолік цих мінералів спочатку проявляється в освітленні, а потім в пожовтінні пагонів.

При дефіциті магнію на кислих субстратах жовтіти починають спочатку старі гілки, а при нестачі заліза пожовтіння починається з молодих пагонів.

Однією з причин хвороби туї може бути невідповідний pH ґрунту. Якщо pH занадто високий (лужний субстрат), то дерева починають жовтіти.

Якщо pH занадто низький (кислі субстрати), то рослина не в змозі засвоїти магній з ґрунту, зате в надлишку присутній марганець, через що хвоя буріє. У таких випадках замість того, щоб давати дози складних добрив, необхідно просто скорегувати кислотність землі.

Дефіцит азоту (N) зустрічається набагато рідше, що проявляється в жовтизні листяних лусочок та уповільнення зростання.

Занадто інтенсивні внесення добрив шкідливі, оскільки викликають надлишок поживних речовин, що не менш небезпечно, ніж їх недолік, оскільки можна просто спалити кореневу систему.

Виявляється проблема поступовим висиханням гілок від центру крони. Спосіб порятунку — дуже рясний полив протягом декількох днів, щоб вимити надлишки добрив з ґрунту навколо коренів.

Надмірні дози мінеральних добрив порушують також поглинання не тільки мікроелементів, а також води з землі (так звана фізіологічна посуха), що призводить до засихання туї. Тому дерево слід удобрювати помірно, не перевищуючи дозування, що рекомендоване виробником.

Неправильний полив шкодить туї

Пожовтіння та опадання хвої може бути симптомом посухи, яка є основним ворогом туї. Нестача води в ґрунті призводить до висихання пагонів, а при тривалій посусі у рослини сохне та жовтіє вся крона.

У спекотне та сухе літо полив повинен бути рясним й частим. Рекомендується насипати в пристовбурний області шар мульчі з кори або торфу, що дозволить зменшити випаровування води.

Що робити, якщо туя вже почала засихати? Видаліть сухі пагони та рясно поливайте рослину щодня вранці й ввечері. Земля весь час повинна залишатися вологою, але не мокрою. Ослаблені посухою дерева не удобрюють.

Чому чорніє туя?

Якщо на нижніх пагонах листяні лусочки стають чорними та блискучими, це вказує на систематичне потрапляння сечі тварин – кішок або собак, які мітять рослину.

Єдиний спосіб запобігання цієї фізіологічної хвороби туї — оточити дерево або кущ сіткою, яка не дозволить тварині отримати до нього доступ.

Іноді туя чорніє на різних ділянках крони, що є фізіологічною реакцією на стрес від впливу навколишнього середовища. Часто ізольоване потемніння хвої відбувається через погану циркуляцію повітря.

Травми від льоду або снігу взимку також можуть викликати дану проблему. 

Також туя може почорніти внаслідок грибкових захворювань.

Якщо побачили ознаки одного із захворювань на листі туї — необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а туї ще довго будуть вас тішити своєю красою.

Причини та наслідки нападу короїдів

Глобальне підвищення температури, нестача вологи та інші стресові фактори впливають на погіршення загального стану та призводять до нестачі вологи в тканинах рослин.

Нестача вологи у тканинах рослин призводить до утворення специфічних газоподібних речовин (монотерпени) у клітинах, вони слугують провокуючим сигналом для нападу короїдів. Жуки реагують на незадовільний фізіологічний стан рослини та атакують її. Короїди поширюють міцелій офіостомових грибів, які є симбіонтом жука.  Гриби починають свій розвиток одразу після першого нападу стовбурових шкідників та значно прискорюють висихання рослин.


Характерний колір деревини та напрям його поширення у стовбурі та скелетних гілках свідчить про характер заселення. Основним шляхом розселення офіостомових грибів є ентомохорія – поширення комахами. Про зараження свідчить поява «синяви деревини» на стовбурі.

 

Після потрапляння у рослину з комахою, гриби швидко переходять до розвитку у лубі та заболонній частині стовбура, перекриваючи водне та мінеральне живлення рослини. Це робить процес загибелі рослини невідворотним.

Тому важливо проводити комплексне лікування від короїда та грибів у сосон. Помітили ознаки захворювання – то необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть тішити вас своєю красою та ароматом.

Комахи-шкідники туї фото та опис

Туя стійка до хвороб й шкідників.  Але через посадку у несприятливих для вирощування місцях та помилки догляду – захист рослини послаблюєтся й підвищують ризик розвитку захворювань.

Ялиновий павутинний кліщ

Внаслідок нападу шкідника змінюється колір листя, воно набуває плямистого забарвлення від жовтуватого до сірого. Якщо сильне ураження листя стає червонувато-коричневим й опадає. Між лусочками можна побачити павутину.

Захворювання частіше зустрічається на внутрішніх гілках та ділянках, які захищені від прямого попадання дощу. Пошкоджена хвоя не відновлюється навіть після зникнення шкідників. Зазвичай напад кліщів відбувається навесні й восени.

Щитівки

Незначне ураження безсимптомне, але великі популяції щитівок призводять до пожовтіння та опадання хвої. Щитівки виробляють велику кількість медвяної паді (роси), на якій розмножується грибок.

Жуки довгоносики

Жуки довоносики харчуються корою, що призводить до потемніння хвої. Личинки жуків, що зимують в землі, після сплячки пошкоджують молоді корінці туї. Масове ураження шкідником припадає на весну.

Туєва міль

Маленькі сріблясто-сірі дорослі шкідники мають коричневі та чорні відмітки на своїх крилах. Дорослі особини вражають тую в основному в кінці червня – в липні, коли їх можна побачити на листі. Якщо їх потривожити, вони пролетять невелику відстань і опустяться на інше дерево.

Міль відкладає яйця між листовими лусочками, личинки виводяться через 2-3 тижні. Харчуються вони молодими листочками. Пагони втрачають зелене забарвлення, в кінцевому підсумку стають коричневими та гинуть.

Пошкодження видно від кінчиків листя, вниз до основи. Листя стає жовтим, потім коричневим. Позбавляються від шкідника за допомогою інсектицидів та обрізуванням уражених пагонів.

Попелиця кипарисова

Є дві дорослі форми — крилата й безкрила. Комахи добре маскуються під кору дерева. Забарвлення шкідників в основному від чорно-коричневого до жовтувато-коричневого кольору з червонуватими мітками.

Паразит висмоктує сік із молодих пагонів, листя покривається медовою росою (продукти життєдіяльності), а потім цвіллю, яка перешкоджає фотосинтезу – відбувається в’янення рослини. Слина, яку попелиці виробляють, є фітотоксичною, що своєю чергою призводить до некрозу пагона.

Якщо побачили ознаки одного із захворювань на листі або стеблі туїнеобхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а туї ще довго будуть вас тішити своєю красою. 

Шкода від впливу струменів поливної води для стовбурів дерев

Рослини страждають від наслідків регулярної струменевої атаки поливною водою на стовбури дерев. Дерева не пристосовані до бокового поливу – вода шкодить корі. На більшості рослин спостерігаються дегенеративні процеси в зоні постійного травмування поливною водою. 

Струменева атака з дощувачів на стовбури дерев призводить до

 • гідродинамічного травмування кори, її розтріскування, через розсихання;  
 • активного розвитку дегенеративних процесів камбію, зменшення або припинення активності тканини камбію в зоні атаки;  
 • розвитку гнильних процесів грибкового та бактеріального походження, що призводить в подальшому до проникнення фітопатогенів в системні процеси організму рослини, пригнічення рослин, зниженню їх життєвості та загибелі значної кількості екземплярів.

Бережіть дерева, і вони будуть довгі роки окрасою ваших ділянок.

Світло-жовті плями на хвої ялини та ялиці

Значні пошкодження хвої викликають кілька видів грибів з роду Rhizosphaera, найчастіше R. Kalkhoffii. Частина рослин, що були оглянуті загинула, пошкодження деяких найвірогідніше вже не підлягають відновленню. На хвої поточного року в кінці літа   початку осені з’являються малопомітні світло-жовті плями, що збільшуються з часом в розмірах і поступово охоплюють усю поверхню хвої. 

Гриб зимує в зараженій хвої, яка довгий час не опадає. Навесні (кінець квітня початок травня) з нижньої сторони хвоїнок утворюються чорні дрібні округлої форми пікніди (плодові тіла недосконалих грибів). У них формуються овальні безбарвні конідії (спори грибів). Іншою відмінною рисою прояви цієї хвороби на ялині є наявність перетяжок, через що вони іноді виглядають як б перекрученими. Джерелом інфекції для оточуючих дерев є відмерлі пагони з плодовими тілами гриба, що розвиваються. 

Уражені і засохлі пагони восени опадають або залишаються на заражених деревах. Найчастіше хворіють молоді рослини, які ростуть у нижньому ярусі, де накопичується багато снігу і танення його затягується.

Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість при невисоких температурах повітря. В кінцевому підсумку при тривалому розвитку патогена на одній рослині відбувається її ослаблення та відмирання.

Тому якщо побачили навіть незначні світло-жовті  плями на хвої — то необхідно звернутися до фахівців. Рослини ще можна врятувати.

 

Щоб рослини жили довго та не хворіли не засипайте основу стовбуру землею

Заглиблення кореневої шийки (основи стовбура) спричиняє дегенеративні процеси при контакті покривів кори з ґрунтом. Також спостерігається вростання власних коренів рослин у стовбури (аутодеструкція). 

Засипання основи стовбуру призводить до: 

 • Зменшення річних приростів дерева в товщину, припинення регенерації тканин.
 • Виникнення передумов для розвитку дереворуйнівних грибів. Кора в місці контакту з ґрунтом гниє. 
 • Порушення провідності ситовидних трубок погіршується живлення, самовідновлення та розвиток кореневої системи.

Коріння не може забезпечувати належну функцію живлення тканин рослини мінеральними речовинами рослини стають вразливими до ураження фітопатогенами, зокрема стовбуровими шкідниками. За таких умов кількість шкідників швидко збільшується.

Слідкуйте за тим, щоб основа стовбура не була засипана землею. Бережіть дерева, і вони будуть довгі роки окрасою ваших ділянок.

А якщо помітили таку проблему — ми можемо допомогти. Телефонуйте за номером, і наш спеціаліст вас проконсультує. 

Заходи захисту від каштанової молі

Є декілька способів захистити каштани від  мінуючої молі

Агротехнічні. Систематичне прибирання і знищення (утилізація) опалого листя знижують шкоду мінуючої молі та сприяють підвищенню життєздатності дерев.

Личинка молі

Відбір і розмноження фенотипів, стійких до пошкодження фітофагом, наприклад уведення в насадження гіркокаштана м’ясо-червоного (Aesculus carnea) та гіркокаштана дрібноквіткового (Aesculus parviflora), стійких до пошкоджень каштановою мінуючою міллю.

Листя уражене міллю

Лікування каштанів за допомогою мікроін’єкцій дерева. Препарат вводиться безпосередньо в стовбур дерева і переміщується його судинною системою. Обробка відбувають спеціальним обладнання для буріння серії невеликих 10-міліметрових отворів у стовбурі, які потім заповнюються речовиною і гігієнічно пломбуються захисними втулками, здатними до біологічного розкладання протягом року.

Біологічна ефективність однієї ін’єкції розрахована до 3 років. Така обробка не шкодить здоров’ю людей, тварин та інших живих організмів, зокрема й мікроорганізмів, які живуть на поверхні листя й кори дерева. Перевага такої обробки полягає в «прицільному» введенні препарату, що унеможливлює розпилення в навколишнє середовище, витікання препарату з дерева, контактування зі шкірою спеціаліста тощо.

Обробку виконують спеціалісти, які пройшли відповідне навчання по роботі з обладнанням та отримали сертифікацію, що дає змогу контролювати і тримати якість обробок на високому професійному рівні. 

Такий метод захисту каштанів дозволить безпечно для людей і довкілля надовго захистити та зберегти дерева, які є основними зеленими насадженнями в багатьох містах України, а для Києва взагалі стали символом міста.