Фізіологічні хвороби туї

Чому туя стала жовта навесні?

Дуже поширена проблема. Часта причина весняного пожовтіння є нестача вологи у хвої.

У безморозні зимові дні починається процес транспірації — руху та випаровування води, що викликає сонячний опік.

Корені в цей час ще можуть бути скуті мерзлою землею або ґрунт сухий – вода не потрапляє до пагонів дерева, в результаті чого в кінці зими або ранньою весною відбувається масове пожовтіння туї під впливом сонця, особливо з південної сторони.

Сонячний опік

 

Найбільше страждають від сонячного опіку молоді туї з слабкою кореневою системою.

Ще одна причина, пожовтіння туї навесні – зимові відлиги. Насадження, які були утеплені на зиму, починають пріти та навесні після зняття укриття можна побачити неживі світло-жовті або руді гілочки.

Сильні холодні вітри, що висушують, є додатковою загрозою, в результаті якої туя висихає, зазвичай з одного, не захищеного боку. Молоді рослини від впливу вітру утеплюють агроволокном або іншим нетканим матеріалом.

Чому жовтіє туя після посадки?

Гілки туї в перші місяці вирощування можуть жовтіти через неправильну і посадку та догляд. 

  1. Багато людей не знають, що тую не можна садити в важкий ґрунт – тому що застій води викликає гниття кореневої системи, пожовтіння хвої та висихання гілок.
  2. Неправильна кислотність субстрату, що з часом проявляється в зміні забарвлення крони та її засиханні.
  3. Нестача поливу, який особливо важливий для саджанців.
  4. Занадто рясний полив також шкідливий, оскільки коренева система ще не прижилася й не може поглинати велику води.
  5. Занадто глибока посадка, коли коренева шийка знаходиться під землею, що призводить до розвитку хвороб.
Туя пожовкла під час вегетації

Фізіологічною причиною засихання туї є надлишок або застій води, наприклад, при вирощуванні в низині або у важкому ґрунті з поганою водопроникністю чи при високому заляганні ґрунтових вод.

Чому туя коричнева восени?

Потемніння хвої восени з настанням холодів є природною фізіологічною реакцією на охолодження. Подібне явище спостерігається у багатьох сортових форм.

Висихання та опадання хвої всередині крони також є природним процесом. Його також викликає ущільнення гілок, які блокують доступ світла всередину крони, через що починається їх відмирання.

Пагони стають коричневими, сухими, ламаються та опадають. Особливо часто проявляється внутрішнє висихання в щільних живоплотах.

Висихання та опадання хвої всередині крони

Якщо цей процес не дуже інтенсивний, то він не становить загрози для рослини. Регулярне видалення сухих гілочок та листя всередині крони забезпечує хорошу циркуляцію повітря, запобігає зростанню грибів й створює простір для зростання нових пагонів.

Комахи-шкідники туї фото та опис
Поживні речовини впливають на забарвлення листя

Дефіцит основних мінеральних речовин, що відповідають за вироблення хлорофілу, призводить до зміни кольору дерев — хлорозу.

Найчастіше туя страждає від нестачі магнію (Mg) та заліза (Fe). Недолік цих мінералів спочатку проявляється в освітленні, а потім в пожовтінні пагонів.

При дефіциті магнію на кислих субстратах жовтіти починають спочатку старі гілки, а при нестачі заліза пожовтіння починається з молодих пагонів.

Однією з причин хвороби туї може бути невідповідний pH ґрунту. Якщо pH занадто високий (лужний субстрат), то дерева починають жовтіти.

Якщо pH занадто низький (кислі субстрати), то рослина не в змозі засвоїти магній з ґрунту, зате в надлишку присутній марганець, через що хвоя буріє. У таких випадках замість того, щоб давати дози складних добрив, необхідно просто скорегувати кислотність землі.

Дефіцит азоту (N) зустрічається набагато рідше, що проявляється в жовтизні листяних лусочок та уповільнення зростання.

Занадто інтенсивні внесення добрив шкідливі, оскільки викликають надлишок поживних речовин, що не менш небезпечно, ніж їх недолік, оскільки можна просто спалити кореневу систему.

Виявляється проблема поступовим висиханням гілок від центру крони. Спосіб порятунку — дуже рясний полив протягом декількох днів, щоб вимити надлишки добрив з ґрунту навколо коренів.

Надмірні дози мінеральних добрив порушують також поглинання не тільки мікроелементів, а також води з землі (так звана фізіологічна посуха), що призводить до засихання туї. Тому дерево слід удобрювати помірно, не перевищуючи дозування, що рекомендоване виробником.

Неправильний полив шкодить туї

Пожовтіння та опадання хвої може бути симптомом посухи, яка є основним ворогом туї. Нестача води в ґрунті призводить до висихання пагонів, а при тривалій посусі у рослини сохне та жовтіє вся крона.

У спекотне та сухе літо полив повинен бути рясним й частим. Рекомендується насипати в пристовбурний області шар мульчі з кори або торфу, що дозволить зменшити випаровування води.

Що робити, якщо туя вже почала засихати? Видаліть сухі пагони та рясно поливайте рослину щодня вранці й ввечері. Земля весь час повинна залишатися вологою, але не мокрою. Ослаблені посухою дерева не удобрюють.

Чому чорніє туя?

Якщо на нижніх пагонах листяні лусочки стають чорними та блискучими, це вказує на систематичне потрапляння сечі тварин – кішок або собак, які мітять рослину.

Єдиний спосіб запобігання цієї фізіологічної хвороби туї — оточити дерево або кущ сіткою, яка не дозволить тварині отримати до нього доступ.

Іноді туя чорніє на різних ділянках крони, що є фізіологічною реакцією на стрес від впливу навколишнього середовища. Часто ізольоване потемніння хвої відбувається через погану циркуляцію повітря.

Травми від льоду або снігу взимку також можуть викликати дану проблему. 

Також туя може почорніти внаслідок грибкових захворювань.

Якщо побачили ознаки одного із захворювань на листі туї — необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а туї ще довго будуть вас тішити своєю красою.

Залишити відповідь