Хвойний павутинний кліщ – невеликий жук-шкідник, який належить до різновиду тетраніхових кліщів

Хвойний павутинний кліщ: характерні особливості шкідника.

Хвойний павутинний кліщ – мікроскопічна (довжиною близько 0.45мм) комаха, з еліптичним або яйцеподібним тільцем і опуклою верхньою і рівною нижньою частиною тіла.  Його забарвлення варіюється від світло-коричневої до цегляно-червоного. Голова з тупим, коротким хоботком, на якому розташовуються органи харчування.  Кліщ має 8 ніг з великою кількістю волосяністих придатків, за допомогою яких він кріпитися до рослини.

Самки одночасно відкладають запліднені і незапліднені, круглі, білі, прозорі або жовтуваті яйця. З яких на світ з’являються молоді самки і самці (причому останні вилуплюються виключно з незапліднених яєць).

Їх час дозрівання в першу чергу залежить від середньодобової температури повітря . Чим вона вища, тим швидше на світло з’являтися прозорі, зеленувато-коричневі личинки, з 3 парами ніг і великими, темними плямами з боків.  Таким чином, розвиток зародка відбувається за 2-15 днів.

Після першої линьки (через 3-15 днів після появи на світло) личинка кліща стає німфою і у неї виростає ще одна пара ніг.  При сприятливих умовах, уже через кілька днів німфа ставати дорослим, статевозрілим комахою, цілком-таки готовим до розмноження.

ялина канадська

Хвойний павутинний кліщ: чим небезпечний?

 Однак головна небезпека, яку несе хвойний павутинний кліщ, йде в його плодючості і швидкості розвитку.  При сприятливих умовах він повністю завершує свій життєвий цикл. Від яйця до яйця всього за 7-10 днів. Що може вважатися своєрідним рекордом серед шкідників.  Таким чином,  за сезон всього десяток комах може перетворитися в багатотисячну колонію, що буквально окупує кілька десятків дерев.

Хвойний павутинний кліщ: ознаки появи.

Хвойний павутинний кліщ має дуже маленькі розміри. Побачити його неозброєним оком просто неможливо.  Однак поява його на рослині все ж не залишиться непоміченим. В процесі своєї життєдіяльності ця комаха створює на дереві або чагарнику цілу мантію з щільною, білої павутини.  Таке покривало ускладнює нормальний повітрообмін рослини, а також ускладнює проведення фотосинтезу, що негативно впливає на стан хвої.

Також ознаками появи павутинного кліща вважаються:

  • білясті точки на хвої, в місцях харчування комахи;
  • знебарвлення, всихання і відмирання хвої;
  • червонуватий, плямистий наліт на гілках і голках, який утворюється в місцях скупчення шкідника.

Хвойний павутинний кліщ: де живе і чим харчується.

Хвойний павутинний кліщ – дуже поширений паразит. Він  часто зустрічається на диких і декоративних деревах і чагарниках в смузі помірного і субтропічного клімату Північної півкулі.  Причому чим південніше росте рослина, тим більше шансів зустріти цього шкідника.

 Харчується павутинний кліщ соками хвойних рослин, таких як туя, сосна, ялиця, ялина і ялівець.

Хвойний павутинний кліщ: методи боротьби.

Через дуже короткий цикл життя, павутинний кліщ  може захопити просто величезні території хвойних насаджень. Тому боротися з ним необхідно при перших ознаках його появи.  Для цього необхідно провести ретельну обробку рослини акарицидну препаратом ( «Актеллік», «Вермітек”). При цьому варто пам’ятати:

  • препарат діє лише при контакті з комахою. Тому обприскування слід проводити з дрібнодисперсного розпилювача і ні в якому разі не залишати необроблених ділянок;
  • регулярно міняти препарат, так як вже після 2-3 обробок у комах розвивається до нього імунітет;
  • здійснювати відразу кілька обприскувань за сезон з періодичністю в 7 днів. Щоб знищити не тільки дорослих комах, але і їх яйця і личинки.

Ми можемо допомогти!

Залишити відповідь