Цікаві факти про березу

факти про березу

Береза – звичне для всіх дерево. Вона дуже помітна на фоні інших дерев завдяки своїй білій корі. У порівнянні з хвойними  березові гаї завжди здаються дуже світлими. З давніх-давен березу вважали найважливішим ресурсом для людини, в хід йшло все – кора, квітки, деревина … Складно переоцінити важливість цього дерева. Але чим же береза цікава та цінна? Нище наведені цікаві факти про це цілюще дерево.

ФАКТ 1: Береза – піонер серед  дерев на нових ділянках

Насіння берези надзвичайно легке, 5000 насінин важать лише 1 г. ЇЇ насіння – це легкі планери, що літають на великі відстані і падають на землю за кілометри від материнських дерев. Береза ​​любить сонце. Очищені лісові ділянки, відкриті простори після пожежі та або колишні пасовища – ідеальні ділянки для берези. Як піонерський вид дерев, він є одним із перших порід дерев, що колонізують нові ділянки. При достатньому сонячному світлі береза ​​виростає у висоту до 30 метрів. Береза ​​утворює  новий ліс на відкритих ділянка.

Інші піонерські породи дерев – це верба, вільха чи тополя. Всі вони залежать від великої кількості світла. Вони готують землю для майбутніх порід дерев, затінюючи ґрунт і тим самим обмежуючи інші трави та чагарники у своєму рості. Результат – напівтіньовий ліс із низькими чагарниками та шарами трави, в яких ростуть інші породи дерев, такі як клен, бук, дуб та інші.

ФАКТ 2: Білосніжна кора, як захист від сонця

Береза ​​ідеально пристосована до сонячних місць. Біла кора – її захист від сонця. Вона відбиває світло і забезпечує, щоб дерево не перегрівалося. Таким чином, береза ​​запобігає утворенню тріщин. При цьому  кора берези є водовідштовхувальною.

 

ФАКТ 3: Березовий сік

Береза ​​- одне з порід дерев, що “кровоточать”.  Термін умовний, оскільки дерева насправді не кровоточать. Порівняння виходить з того, що навесні, коли їх кора пошкоджена  з дерев витікає багато води. Окрім берези, це явище можна спостерігати у горіха, клена, та виноградної лози.

Дерева особливо сильно виділяють сік навесні, безпосередньо перед висадкою. Це пов’язано з тим, що в цей час дерева все частіше каналізують воду з землі до гілок у кроні. Без листя, однак, мало рідини випаровується і дерево сильно наповнюється водою і розчиненими в ній поживними речовинами.

Свіжозібраний сік на смак трохи солодкий і бадьорий. Березовий сік вважається здоровим весняним напоєм і є популярним  як тонік для волосся.

ФАКТ 4: Береза та гриби

Береза ​​утворює симбіоз з численними видами грибів. Сюди можна віднести, наприклад, підберезник, чорний груздь, рожева вовнянка.

Гриби живуть спільно з деревами і підтримують один одного. Дерево постачає цукрові розчини, що утворюються в процесі фотосинтезу,  до гриба, який забезпечує дерево ґрунтовими поживними речовинами, такими як азот. Завдяки своїй величезній мережі в ґрунті, гриби виділяють з ґрунту набагато більше поживних речовин, ніж дерево може здобути через коріння.

ФАКТ 5: Листівки, виготовлені з берести

Кора берези – один з найдавніших попередників сьогоднішнього паперу. Тонкі шари кори, що легко знімаються, легкі, стійкі до сліз і водовідштовхувальні. Різьблені повідомлення витримували погоду і тому були особливо популярні.

Під час Першої світової війни солдати на фронті знову вдалися до берести. За браком листівок вони писали на шматочках кори та надіслали їх своїм близьким. Сьогодні бересту можна придбати для спеціальних мистецьких проектів.

ФАКТ 6: Береза, що з ім’ям

Ім’я співачки Бьорк Гвюдмюндсдоуттір з ісландської мови перекладається як «береза».

Її ім’я носить місяць в українській (березень) та чеських мовах (чеськ. Březen).

Береза широко використовується у ландшафтному дизайні і вона, як і всі рослини може хворіти.  Тому при перших ознаках захворювання, незрозумілого стану дерева необхідно вчасно звернутись до фахівців.

Залишити відповідь