Комахи-шкідники бонсай, опис, фото

Попелиця на бонсай

Попелиця живиться клітинним соком бонсай, причиною чого є видозміна листя і стебел. Також, на виділеннях попелиць може з’явитися сажковий грибок (він чорного кольору). Попелицю легко розпізнати за характерним розмірам і формі тільця. Знайти на рослині її можна на нижній стороні листя і на верхівках стебел.

Позбутися тлі  на бонсай можна простим способом. Для цього колонії шкідників потрібно усунути з допомогою шматочка марлі або вати, просоченої розчином з господарським милом. Далі прибрати уражені листя з рослини і спалити їх. Сам же бонсай обробити інсектицидом проти попелиці.

Гусениці на бонсай

Гусениці рідко нападають на декоративні рослини, але все-таки, випадків чимало. Вони поїдають листя і пагони рослин, порушуючи таким способом безліч життєво важливих процесів. Помітити гусені на листках просто, також просто знайти їх по слідах: поїдені пагони рослини, отвори на листках, павутина на листках.

Методи боротьби з гусеницями,  їх слід знищити, прибрати з рослини личинки і можливу павутину. Далі слід змінити розташування бонсай і обробити його золою в невеликих дозах. 

Нематоди, які вражають бонсай

Нематода – дрібні черв’яки, розміром не більше 1 мм, які вражають бонсай. Вони дуже небезпечні, бо шкідник вражає всю рослину, на ній з’являються потовщення і невеликі “пухлини”. Паразитування відбувається на стеблах, листі, в кореневій системі. При цьому рослина змінює колір, сохне, нові листки не розвиваються, молоді пагони диформуються, коренева система гниє і не виконує свої функції.

Методи лікування бонсай від нематоди можуть бути різними. Спочатку слід скоротити полив, перенести рослину у більш прохолодне місце, бажано пересадити рослину, видаливши з кореневої системи всю землю. Далі обробити коріння спеціальним засобом, що вбивають нематод (нематоцид) і продезінфікувати горщик або піднос. Щоб попередити виникнення даного шкідника, необхідно використовувати тільки якісну землю і компос, стерильні горщики.

Щитівка і псевдощитівка у бонсай 

Дані комахи відрізняються овальним або круглим тілом білого, коричневого або бурого забарвлення. Їх існування на бонсай можна визначити за помітних утворень колоній, припинення розвитку пагонів, засихання листя бонсай і їх опадання зміни форми листків і стебел, а також зміни їх кольору в жовтувато-бурий. Про інші причини чому бонсай втрачає листя читайте тут

Найчастіше комахи вражають тонкі гілки і основу стовбура бонсай.

Боротися з щитівкою та псевдощитівкою на бонсай потрібно одразу після виявлення перших ознак захворювання. Для цього необхідно видалити нарости з рослини за допомогою голки, обробити місця життєдіяльності колоній спиртом і спеціальним інсектицидом від цих комах.

Мурахи на бонсай

Мурахи є корисними комахами, але тільки не в тому випадку, коли мова йде про бонсай. Вони переносять дрібних шкідників і хвороби рослин. Так, якщо поряд з розташуванням бонсай існує активний мурашник, то незабаром на вашому рослині можуть з’явитися не тільки мурахи, які псують кору стовбура, але і тля, яку вони їдять.

Профілактикою від мурах вважається контроль мурашників поблизу. Якщо ж комахи почали нападати на бонсай, то слід змінити місце його розташування або витравити їх спеціальним отрутою від мурах.

Кучерява попелиця на бонсай

Кучерява попелиці – комахи, які вважаються досить небезпечними і можуть завдати рослинам, а тим більше бонсай, непоправної шкоди. Знайти кучеряву тлю на декоративних рослинах можна за ознаками: густий пух білого кольору на рослині, колонії, розташовані в пусі, на нижній стороні листя і на молодих пагонах. Дані комахи живляться соками рослин, чим і забирають їх життєву силу. Бонсай втрачає свій вигляд, листя стають хворобливого вигляду – мляві, тьмяні, а пагони хворіють від нестачі поживних речовин.

Позбутися від кучерявою попелиці можна методом видалення колоній комах ватою або марлею, змочених інсектицидом або спиртом з місця розташування. Якщо ж зараження бонсай масове, то рослина, а саме нижню частину кожного листочка, потрібно обробити спеціальним отрутою.

Жук-точильник на бонсай

Комаха, яка живе в стовбурі дерева або під корою. Кожна личинка здатна завдати непоправної шкоди рослині. Його присутність можна розпізнати по отворах у корі бонсай і по звивистих лабіринтах по верхній деревної частини під корою. Найбільше можуть постраждати в’язи, хвойні рослини та бонсай. В момент активної життєдіяльності жука-точильника і його личинок, а це буває в кінці літа, бонсай ослаблений і на ньому може посилитись грибок та інші інфекції.   

Способи боротьби з жуком-точильником прості, але лікування потрібно проводити швидко, бо йому достатньо всього одного сезону, щоб повністю знищити бонсай. Потрібно проводити профілактику і обприскування. Якщо жук вже оселився під корою, його личинки і віддалені частини бонсай треба видалити. Весною потрібно бонсай підгодовувати добривами та обробити відповідним інсектицидом.

Кліщ павутинний і червоний плоский кліщ

Цих шкідників важко виявити, тому що вони дуже маленькі. Кліщ має округлу форму і жовтувато-зелене забарвлення. Незважаючи на невеликий розмір, шкоду, яку він може завдати, слід розцінювати, як вкрай небезпечний. Кліщі живуть на листі бонсай, на їх нижній стороні, заплітаючи все павутиною. Листя, пошкоджені кліщем, підсихають, втрачають забарвлення і обсипаються. Знайти кліщів можна по павутині і плям бежевого і білого кольору.

Боротьба з павутинним кліщем на бонсай – після виявлення павутини та кліщів відразу потрібно розпочати лікування. Важливо, павутинний кліщ не розвивається у вологому середовищі, тому не слід пересушувати рослину і ґрунт. Якщо кліщ вже живе на бонсай, то уражені ділянки потрібно систематично обприскувати, рясно змочуючи павутину. Якщо уражена ділянка бонсай великої площі, то радимо застосувати інсектициди, але суворо за інструкцією.

Якщо помітили ознаки одного із захворювань – то необхідно звернутися до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, і бонсай довгі роки буде прикрашати ваш інтер’єр.

Залишити відповідь