Птахи. Захисники лісу

Нас оточують звуки, і якщо слух вловив спів солов’я, трель жайворонка, цвірінькання горобця або голос зозулі, мимоволі око шукаєш джерело і прислухаєшся. Звуки лісу, скверу, навіть в місті, в саду і на присадибній ділянці, відкривши двері в новий день, неможливо уявити без птахів. Згадайте літній ранок на березі річки або озера, літню спекотну ніч на дачі, навіть просто зупинивши машину на узбіччі і відійшовши трохи вбік, згадайте ці відчуття … Прислухайтеся … У них завжди є аромати свіжого ранку, роси, трави, запахи і шарудіння, шелест дозрівають класів або листя на дереві і завжди чуєш або бачиш птахів. Вони різні, їх багато видів, про їхню різноманітність написано досить багато і глибоких наукових досліджень, і освітніх статей для дітей.

Хотілося підкреслити важливість рівноваги в природі, яка помітна роль там відведена птахам. Кожна пташка сумлінно стоїть на сторожі здоров’я всього, що росте, починаючи з клумби біля входу в будинок, грядки під вашими вікнами, саду, парку, скверу, галявини на узліссі, а також великих лісових масивів, стримує і пригнічує розмноження шкідливих комах.

При створенні нових насаджень, особливо штучним шляхом, створюючи нові ландшафти, бажано враховувати при плануванні місця для розселення і жизнеобитания птахів. Це можуть бути змішані хвойно-листяні посадки з тіньовим другим ярусом, грунтово-захисним підліском з чагарників. 

Чагарники захищають грунт від пересихання, а в зволоженою грунті добре зберігаються гриби, бактерії та інші мікроорганізми, що позитивно впливають на стійкість цих насаджень проти шкідників і хвороб. Висів травосмесей з додаванням пряних, декоративних, лікарських рослин, їх нектар забезпечить кормом комах, що знищують яєчка, личинки і лялечки шкідливих комах.

Також важливо розглядати можливість зберігати дуплисті дерева, це дозволить птахам влаштовувати там гніздування.

Профілактичним заходом боротьби з шкідливими комахами можна вважати обмеження викошування травостою з весни до початку липня, період виведення пташенят, щоб зберегти місцеву популяцію птахів.

Використовуючи в їжу насіння дерев, горіхи, жолуді, плоди чагарників, птиці розсіюють їх. Це дає можливість лісі виростити підлісок, в якому будуть жити корисні комахи та птахи, а також зберегти вологу в ґрунті.

Орнітологи відзначають в останні роки дезорієнтацію птахів, коли деякі види стали залишатися на зимівлю у нас і навіть гніздитися. По можливості, необхідно допомогти птахам впоратися з холодним порою, особливо коли настануть морози і випаде сніг. Це так очевидно, давайте не забувати про годівницях у дворах і парках під час прогулянок або роботи, почастуєте пернатих крихтами хліба, зернятками, насінням. Птахи будуть Вам вдячні.

Залишити відповідь