Хворіють сосни? Вам сюди!

болеют сосны

Що ми очікуємо, коли вкладаємо кошти в ділянку, що розташована у зеленій зоні, зокрема у лісі? Тиша, чисте повітря, височенні сосни та запах хвої, який не зрівняти ні з чим. Жити у будинку в такій місцині буде не тільки престижно, а й затишно і комфортно, і майбутні власники не вагаючись ідуть на її придбання, бо розуміють усі переваги. Але часто стикаються з несподіваною проблемою — омріяний ліс на ділянці починає хворіти. Чому, що робити та як цьому запобігти — знає спеціаліст «Зеленої Клініки» Дмитро Радюк.

Жук-короїд і не тільки

  «Найрозповсюдженіша причина хвороби сосен — жук-короїд. Плодові та декоративні дерева не так часто вражаються цим шкідником, тому він стає несподіваним та неприємним сюрпризом для власників ділянок із хвойними деревами.

Негативні умови, в яких опиняються дерева через зміни клімату та нестабільні погодні умови, сприяють його появі та розповсюдженню. Додає складності те, що «почерк» короїда розпізнає не кожен. Тут треба спеціальні знання та досвід», — розповідає Дмитро Радюк. 

За його словами, літо минулого року було дуже засушливим, тому дерева, в тому числі сосни, ввійшли в зиму з недостатнім запасом вологи. Це, плюс негативні фактори, що можуть бути присутніми на ділянках (неправильний полив, наявність газону під деревами, процес будівництва тощо) викликають додатковий стрес та провокують появу шкідників. За статистикою, після таких умов активність шкідників значно вища, тому що дерева більш вразливі.

Зважаючи на це, важливо на тих ділянках, де це можна зробити, підтримувати та стимулювати коренеутворення внесенням добрив та пестицидів та забезпечити максимальний захист, щоб дозволити деревам пережити негативні природні умови без втрат.

  «Свою роль відіграли і сезонні «стрибки» температури останніх років. Посушливе та жарке літо, а потім дуже холодна та морозяна зима. Перед цим декілька зим поспіль середньодобова температура була досить високою, зими були м’якими. Цьогорічні морози завдали певного стресу деревам, хвойним у тому числі. Це ще один фактор, який буде впливати на зниження опірності рослин шкідникам та хворобам,— вважає фахівець.

  При цьому від зауважує: коли ми говоримо про захист хвойних дерев від короїду, мова йде не лише про обробку конкретно від цього шкідника. За словами Дмитра Радюка, кожен окремий випадок унікальний, адже всі ділянки знаходяться в різних умовах. Можуть впливати й інші фактори: наприклад, коренева губка може знищити дерево швидше за короїда.

Спочатку — дослідження, потім лікування та захист.
Приватна фітопатологічна консультація «Зелена Клініка», що є спільним міжнародним експертним проектом компанії GreenClinic LifeScience Global OÜ та науково-дослідного центру “Зелена клініка”, займається комплексним обслуговуванням лісових ділянок, але найбільш затребувана послуга — лікування вже уражених хворобами та шкідниками сосен.

  «Перед початком лікування ми в будь-якому випадку проводимо дослідження, щоб виявити, які фактори могли вплинути на захворювання, що саме могло спровокувати пригнічення росту дерева. Адже результат від лікування не буде довготривалим та ефективним, якщо ці негативні фактори не усунути або хоча б не мінімізувати їх вплив у майбутньому.

Працюючи у цій сфері більш ніж 15 років, ми можемо з гордістю сказати, що врятували не одну сотню гектарів лісу та не одну тисячу дерев», — зазначає експерт.
Компанія працює по всій Україні. Більшість замовлень надходить із Києва та області, а головні замовники — власники заміської нерухомості, в т.ч. у лісовій місцевості. Свого часу господарі таких будинків заплатили чималі гроші за ділянку саме у лісі, тому для них є принципово важливим зберегти дерева.

   Найкращий момент для звернення — етап проектування.
До слова, більшість проблем із деревами виникає через варварське поводження з ними під час будівництва. «Заходить бульдозер, згрібає хвою, видаляє половину кореневої системи… А потім господар говорить: «Чого воно засохло, незрозуміло». Будівництво у такій місцевості має свої особливості й вимагає дотримання певних правил.

Тому, ми надаємо в тому числі і консультації перед початком будівництва, щоб вплив від втручання в живу природу був якнайменш руйнівним. Можу сказати, що найбільш правильний та своєчасний момент для звернення до фахівців із озеленення — саме початок будівництва. Цілком реально спланувати забудову, прокладку комунікацій так, щоб мінімізувати пошкодження кореневої системи. Особливість сосни в тому, що доросле дерево дуже погано адаптується до зміни умов. Якщо навіть навкруг неї замінили грунт, це вже стрес — дерево починає гірше живитися та стає більш вразливим до хвороб та шкідників.

Тому якщо господар має на меті зберегти дерева, ідеальний момент — залучити фахівців із захисту рослин до моменту проектування будинку, щоб потім врахувати їх рекомендації: де можна копати, а де краще обійти кореневу систему, де її частину можна видалити, а де небажано. У мене в практиці були випадки, коли будинок стояв буквально на відстані метра від сосни. Шанси вижити у сосни невеликі, а от загроза того, що вона впаде на будинок, коли почне хворіти та засихати, достатньо велика», — розповідає Дмитро Радюк.

  Довідково. «Зелена Клініка» — компанія з багаторічним досвідом діагностики, оздоровлення, профілактики, лікування та реабілітації рослин. Компанія дотримується екосистемного підходу, що полягає у врахуванні особливостей місця зростання, геології, агроекології, мікроклімату території та здійснює лікування дерев із обробкою, що завдає мінімальної школи людині і природі та стимулює самовідновлення рослини.
  Отримати консультацію та замовити послугу можна за телефонами:

 

 

Залишити відповідь