Чому сосна жовтіє?

Не варто відразу панікувати, думаючи, що дерево пропадає. Є декілька причин чому хвоя жовтіє.

Сезонне скидання хвої

Вічнозелені рослини періодично скидають свої голки, найчастіше восени. Сосни, скидаючи стару хвою, зберігають велику частину голок. Старі голки розташовані ближче до внутрішньої частини дерева, а молоді назовні.

Фактори навколишнього середовища

 • Тканини рослин можуть травмуватись через перепад температур, що з часом викликає пожовтіння хвої.
 • Дорожня сіль, яка потрапляє на сосни, може спалити рослинні тканини, викликаючи пожовтіння хвої.
 • Забруднення повітря може призвести до хвороби сосни.

Сосна хворіє і жовтіє при пересадці

Шок від пересадки може привести до того, що хвоя починає жовтіти, навіть якщо правильно посадити дерево. Якщо посадити дерево: занадто глибоко, або у спекотну погоду та не поливати – сосна стане жовтою. Садіть сосни восени або взимку та поливайте доки дерево не вкорінитися.

Дефіцит поживних речовин

Одним із прикладів – дефіцит азоту, може призвести до пожовтіння хвої. Необхідно удобрювати сосни та інші рослини відповідно до рекомендацій грунтових випробувань, щоб переконатися, що ви відповідаєте їхнім потребам.

Шкідники і хвороби, пожовтіння хвої

Причиною пожовтіння навесні можуть бути такі хвороби: фузаріоз, шютте, іржа. В будь-якому випадку при виявленні пожовклої хвої необхідно звернеться до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть радувати своєю зеленню і ароматом.

Ми можемо допомогти!

Імпульсна діагностика дерев

Діагностика із застосуванням імпульсного томографа дозволяє з високою точності визначити:

– наявність прихованих порожнин

– глибину проникнення стовбурових гнилей

– ступінь ураження рослини. 

Дослідження допомагає визначити придатність рослини до лікування, розрахувати необхідність встановлення укріплюючих конструкцій та їх навантаження.  

Робота імпульсного томографа заснований на принципі вимірювання часу проходження звукових імпульсів через різні ділянки стовбура дерева. Щільна деревина передає хвилі напруги краще, ніж пошкоджена. Тобто стовбурові гнилі знижують щільність деревини. Прилад виявляє такі ділянки й дозволяє точно визначити поширення гнилі по стовбуру.

«Мозком» усієї системи датчики. Вони містять блоки обробки для оцифрування та інтерпретації сигналів. Залежно від завдання, обирається відповідна кількість датчиків. Датчики кріпляться до дерева за допомогою сталевих штифтів через утримуючий пристрій. Програмне забезпечення розраховує вимірювані параметри і відображає їх на моніторі у вигляді кольорового графічного зображення.

Внутрішні пошкодження, зони розпаду і порушення цілісності деревини виділяються на зображенні червоним кольором. Здорова і неушкоджена деревина зеленим кольором. Всі вимірювання зберігаються можна проаналізувати зміни у стані дерева під час лікування та після.

Важливо, що для правильного трактування показників, потрібні профільні знання з анатомії дерев, тому найефективніше використовувати прилад у поєднанні з іншими даними, зібраними профільними фахівцями.

 

Грибкові хвороби газону

Одне з найпоширеніших захворювань газону. Грибок з’являється при високій вологості. У статті ми детально розкажемо про поширені грибкові хвороби та як їх розпізнати.  

Бура іржа на газоні 

Поширене грибкове захворювання, яке найчастіше проявляється влітку. Грибок-збудник здатний зимувати на злаках, малій рутвиці і в рослинному смітті, а навесні його спори заражають газонні трави. Хвороба газону іржа проявляється невеликими опуклими наростами рудого кольору. Восени нарости змінюють колір на чорний.

Снігова пліснява на газоні або фузаріоз

Поява снігової плісняви на газоні свідчить про розвиток фузаріозу. Хвороба передається через повітря або через грунт спорами. Фузаріум – грибок збудник, стійкий до низьких температур. Найбільш сприятлива температура для його розвитку від 0 ° С до -5 ° С, під час відлиг. Здатний вижити при температурі -50 ° С. Ознаки хвороби з’являються після танення снігу, ранньою весною. На траві утворюються сріблясто-рожеві плями діаметром від 2 см до 20 см. Пошкоджені хворобою травинки висихають, перетворюючись в солому.

Для профілактики видаліть листя і стару траву, частіше проводьте аерацію.

Плями на газоні у формі кола чи півкола або Різоктоніоз

Різоктоніоз з’являється зазвичай при високій вологості грунту, в тінистих ділянках газону. На травостої з’являється пляма у формі кола або підкови до 50 см в ширину.

Профілактикою ризоктоніозу є аерація грунту, зниження внесення в грунт азотовмісних добрив. 

Плями з сухої трави на газоні або Доларова плямистість  

На поверхні газону з’являються сухі ділянки трави діаметром 5 см. Причини хвороби: посуха та низький вміст азоту в ґрунті. Хвороба отримала свою назву завдяки схожості плям за розміром з срібним доларом.

Профілактикою захворювання є ранковий полив, вичісування старої трави, внесення азотовмісних добрив.

Кола на газоні або відьмові кільця

Відьмові кільця виростають завдяки розкладам в ґрунті деревних частинок. Найчастіше виникають на торф’яному грунті або після внесення торфу в якості поживного шару. По периметру кільця трава набуває коричневого кольору, починають рости поганки.

Для профілактики появи грибів на газоні слід зробити аерацію грунту та зменшення кількості поливів. Внесення добрив прискорить процес розкладання органічних речовин, після чого гриби залишаться без необхідних для росту поживних речовин.

Щоб впоратися із захворюванням, потрібно використовувати сучасні заходи боротьби з грибковими захворюваннями на газоні і надалі не нехтувати профілактикою.

Помітили ознаки хоч одного із захворювань на газоні — телефонуйте за номером +380632851405. Наш спеціаліст вас проконсультує та допоможе підібрати лікування. Вчасно розпочате лікування допоможе зберегти красу та здоров’я вашого газону. 

Чому всихають сосни?

Основна причина масового всихання сосни  — глобальна зміна клімату, підвищення температури, недостатня кількість опадів. Сосна не отримує достатньої кількості вологи і стає ослабленою та вразливою до шкідників. 

Одним з шкідників, який шкодить соснам — Ips acuminatus Gyll  (короїд верхівковий). Жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм, темно-коричневий, циліндричний. Яйце дрібне, біле, округле. Личинка завдовжки до 3 – 4 мм, безнога, дещо зігнута. Лялечка 3,5 – 4 мм завдовжки, біла, напівпрозора. Зимують жуки під корою і незначна частина личинок і лялечок, які не завершили розвиток до настання холодів. 

Верхівковий короїд на ураженній гілці сосни
Верхівковий короїд на ураженній гілці сосни

Жуки рідко атакують здорові та  молоді рослини.  Насиченні вологою рослини добре чинять супротив атакам стовбурових шкідників.  Але сьогодні мінливий клімат робить дерева більш вразливими до вторгнення жуків. 

Уражена гілка сосни
Уражена гілка сосни

Нові дерева короїди заселяють з дивовижною швидкістю.    

Ознаками зараження: 

 • хвоя стає блідою, потім жовтою і коричневою;
 • з’являються невеликі круглі отвори в корі;
 • наявність тирси біля стовбурів та опалих гілочок під сосною.  
Гілка сосни уражена верхівковим короїдом.
Гілка сосни уражена верхівковим короїдом

Помітили такі ознаки — телефонуйте нам +380632851405. Вчасно розпочате лікування допоможе зберегти дерева здоровими на довгий час.

болезни деревьев

Хвороби дерев, викликані грибами

Виразкова хвороба дерева.

Перед людиною, що вибирають в Садовому центрі дерево, стоїть завдання – виростити швидкозростаюче здорове дерево, яке зможе боротися з проникненням хвороботворних мікроорганізмів в кору за допомогою хорошої програми догляду за деревами.

Турбота про дерево полягає в тому, щоб допомогти уникнути дереву стресу. Грибки і бактерії завжди навколо і природним чином мешкають на поверхні кори дерева. Вони шукають можливість проникнути через природні та штучні рани і зазвичай мають шанс, якщо дерево знаходиться в стані стресу.

Факторами стресу є:

 • Неправильна посадка.
 • Механічні травми (в тому числі, пошкодження коренів при викопуванні, а також газонокосарками, автомобілями, тваринами).
 • Обрізка при формуванні крони, рани.
 • Занадто щільний грунт.
 • Харчування дерева – його дисбаланс.
 • Сонце – літній або зимовий (опіки).
 • Температура повітря – екстремально висока або низька.
 • Сильний вітер, град, злива.
 • Засуха або повінь.
 • Коренева гниль і комахи.

Хвороби деревВиразкова хвороба дерев викликається багатьма грибами.

З хорошою програмою догляду за деревами можливо використовувати правильні методи обрізки. Дбати, щоб надмірно не підживлювати. Не допускати заселення дерева шкідниками і хворобами. Потрібно не робити рани там, де вже існують активні виразкові ураження, що поширюють суперечки. Важливо, щоб ваше дерево в достатку мало воду. Бережіть його від механічних травм. Для посадки дерева вибирайте здоровий посадковий матеріал. Стимулюйте зростання дерева, готуючи його в міру. Боріться з бур’янами протягом декількох років після посадки. У посушливий літній час використовуйте крапельний полив, а також не забудьте про дренаж в тих місцях, де він необхідний.

Місця пошкодження (виразки) можна на ранній стадії контролювати, застосувавши правильний метод обрізки. Пам’ятайте, якщо виразка на стовбурі почала утворюватися, дерево може почати відділятися від пошкодження, запечатуючи клітини деревини навколо виразки. Також потрібно застосувати системні фунгіциди для контролю захворювання.

Красивих і здорових Вам ландшафтів.

Отримати консультацію та замовити послугу можна за телефонами:  +380800750842 


На головну


Замовити послугу лікування дерев


Блог

Осіннє підживлення хвойних рослин

Хвойні є вічнозеленими рослинами, їм вкрай необхідне підживлення, особливо в осінній період.


Осінь найкращий час для забезпечення рослин запасами поживних речовин та мікроелементів. Саме восени рослини накопичують необхідні речовини, що забезпечують стійкість до низьких температур та надають міцність молодому приросту, що сформувався цього року. Враховуючи те , що хвойні рослини практично не припиняють росту в зимовий період, а лише уповільнюють, саме восени необхідно подбати також про належний розвиток та здоров’я кореневої системи, щоб вона могла забезпечити потребу рослини в періоди відлиг та ранньої весни.

Найкращим восени буде застосування добрив, що містять магній, калій та фосфор, бажано у доступній для споживання рослинами формі. Найбільш бажаним є застосування макро та мікроелементних комплексних добрив. Щоб не зашкодити рослинам та коректно розрахувати дозу та концентрацію добрив відповідно до виду рослин та локальних ґрунтових умов необхідно звернутись до фахівців.

Потрібна консультація чи допомога?

Телефонуйте: +380800750842 

 

пожелтение хвои у сосны

Пожовтіння хвої у сосни

Ваша вічнозелена рослина почала жовтіти навесні? Звичайний час сезонного опадання хвої – осінь і це природний процес. Тому потрібно звернути увагу, хто або що причина пожовтіння – це можуть бути симптоми шкідників або культурні проблеми. Відомо кілька шкідників, які живляться хвоєю.

Для деяких видів, таких як біла сосна і сосна звичайна, пожовтіння старіших голок є природним явищем. Зазвичай сосна утримує голки тільки один-два роки. Коли влітку і восени, падіння голки відбувається протягом тривалого періоду часу, і воно стає більш помітним, – це викликає занепокоєння.

Інші хвойні дерева, такі як ялиця Фрейзера, ялиця Конколор, ялиця Дугласа та інші, тримають свої голки протягом п’яти або більше років, тому в кінці вересня або жовтня нечасто виявляється опадання внутрішніх голок. Це може бути природний процес випадіння найстаріших внутрішніх голок, але також це може бути симптом, викликаний декількома шкідниками або іншими факторами. Зазвичай, головними винуватцями є або пошкодження павутинним кліщем, голкові захворювання, дефіцит поживних речовин або симптоми стресу дерев, наприклад, спека (тривала висока температура повітря) або посуха (тривалий період недостачі вологи в грунті).


Ось кілька речей, на які варто звернути увагу, щоб допомогти вам діагностувати те, що може відбуватися на вашій ділянці.

Пошкодження кліщем:

Голки покажуть характерну «пунктирність». Коли кліщі харчуються, вони звільняють клітину від зеленого хлорофілу. Це призводить до появи жовтуватих плям уздовж голок.

Захворювання голки:

Хвороби, що викликаються Rhizosphaera або Stigminia / Mycosphaerella на ялинах і швейцарська голка на ялиці. Використовуючи ручну лінзу, бачимо чорні плодові тіла, що стирчать з продихів інфікованої хвої. На здоровій голці продихи мають білий колір.

Недолік поживних речовин:

Симптоми дефіциту поживних речовин можуть бути будь-якими, від блідо-зеленого до хлорозу голки (пожовтіння) кінчиків голки і всієї голки. Шукайте інші ознаки недоліків і зразки пошкоджень на всій ділянці.

Стрес – тепловий або водяний:

Опадання листя або хвої – звичайна реакція дерева на спеку або посуху. Хвоя може висихати під час тривалих посушливих або жарких періодів в кінці серпня і вересня, ставати жовтувато-коричневою, але залишатися на деревах до осені, а потім відриватися і падати під час обробки.

Можливо це павутинний кліщ або голчастий грибок, потрібно розробити план боротьби з цими шкідниками в наступному році.

У разі іншого можливого стресу оцініть ділянку, і цієї осені візьміть зразок грунту або листя, щоб визначити, чи потрібно вам скоригувати програму внесення добрив.

Ще один шкідник сосни – листова нематода, також називають нематода соснового в’янення. Нематоди харчуються тканинами рослин, через що хвоя жовтіє.

Соснова нематода Bursaphelenchus xylophilus вбиває хвойні дерева, особливо сосни, багатьох видів. Сосна звичайна  найбільш часто уражається господарем. Нематода передається жуками-пильщиками, короїдами, через їх поживні рани в смоляні канали. Тут нематода розмножується і перешкоджає руху води через водопровідні тканини, в кінцевому підсумку викликаючи в’янення рослини.

Симптоми і діагностика:

Ранні симптоми в’янення сосни часто непомітні або незначні, змінюючись швидким зникненням. Перші видимі симптоми зазвичай включають блідий зелений колір і / або легке пожовтіння кінцівок. Це може бути очевидно на одній або декількох гілках або може розвиватися на всіх одночасно. Крім того, протягом 48 годин після зараження буде спостерігатися видима втрата плинності смоли, яка спостерігається на зрізаної гілки. Дерева часто помирають так швидко, що коричневі голки продовжують чіплятися за гілки. Хворі сосни зазвичай гинуть на початку літа або на початку осені, деяким видам потрібно 2 сезони.

Підтвердження хвороби здійснюється шляхом виявлення патогенної нематоди під мікроскопом при дослідженні заражених зразків деревини з основного стовбура або уражених гілок.

Життєвий цикл:

Після того, як рослина-господар була заражена сосновою нематодою через живлення короїда, нематода буде харчуватися і розмножуватися в каналах смоли. При появі листяних симптомів може виникнути популяція 1000 нематод на грам деревини. Коли чинники стресу такі, як високі температури, посуха чи напад інших патогенів збільшуються, популяції нематод збільшуються. Після загибелі рослини-господаря нематода переходить в латентну форму, і на цій стадії можуть підключитися личинки короїда, що живиться деревом. Ця дисперсна стадія нематоди мігрує в лялечкові камери короїда, потім входить в тіла новоутворених дорослих особин короїда, які будуть шукати інших деревних господарів, і повторювати життєвий цикл нематод.

Стратегії боротьби з шкідниками:

– Не можна залишати на ділянці заражене дерево. Важливо перервати життєвий цикл нематод. Заражену деревину слід спалити, не можна використовувати в якості мульчі, щоб запобігти розмноженню і перезимівлю короїдів в зараженій деревині, а періоди високих температур влітку сприяють епідеміям, як і періоди сильної посухи.

Вибирайте вічнозелені дерева, які більш стійкі до сосновим нематодам. Наприклад блакитна, норвезька і сербська ялина, а також східна біла сосна. Уникайте більш сприйнятливих видів, таких як сосна звичайна, австрійська сосна, чорна сосна японська, сосна червона і сосна довголиста.

Підтримуйте здоров’я дерев. Навіть здорове дерево може заразитися нематодою соснового лісу, а дерева, які зазнали стресу, більш привабливі для годування короїда. Під час тривалих періодів посухи організуйте полив.

Періодично в міру підживлюйте дерева.

У період будівництва важливо запобігти пошкодженням кореневої системи дерев.

При русі транспорту по ділянці захистіть отвір для кореневої системи і стовбурів – все це знижує ймовірність зараження метеликами і передачі нематод.

Ми можемо допомогти!


На головну


Замовити послугу лікування сосен


Блог

підготовка дерев до зими

Осінь в саду … Які моменти в підготовці саду до зими найбільш актуальні сьогодні

Пропоную зайти в сад і уважно роздивитися, підійти до листяних дерев. Зараз, доки ще не опало листя, добре видно, де є проблеми. Зламані гілки від поривів вітру, всохлі гілки від моніліозу і інших захворювань, наскільки пошкоджений лист шкідниками або хворобами. Аналізуючи ці ознаки, можна прийняти рішення, чи можливо залишити опалий лист в саду, або, якщо він заражений і пошкоджений, обов’язково винести його з саду? Сухі гілки в осінньому саду на тлі листя ще добре видно, можна почати санітарну обрізку. Під час обрізки бажано робити рівні чисті без зазубрин зрізи в суху погоду, при плюсовій температурі повітря, до настання стійких морозів.

Після опадання листя стовбури листяних дерев необхідно оглянути і очистити від відсталої старої кори, моху та лишайників, можна механічно щіткою, можна обробити розчином залізного купоросу. Від шкідників застосовуються інсектициди, від спор грибкових захворювань використовуйте фунгіциди. Порадьтеся з фахівцем, які саме будуть ефективні в Вашому випадку.

Осіннє підживлення для рослин не повинно включати азот або свіжий гній. Підгодовують плодові дерева після збору врожаю, ягідники та декоративні рослини – в кінці вересня, початку жовтня. Основні складові підгодівлі – калій, фосфор і мікроелементи. Після підгодівлі рекомендується рясний полив, навіть якщо йде дощ. Під кронами грунт під час дощу зволожується недостатньо.

Для захисту коренів від вимерзання корисно присипати пристовбурні кола торфом, перегноєм або компостом. Молоді плодові деревця і знову посаджені декоративні, хвойні рослини потребують утеплення пристовбурних кіл. При настанні стійкої мінусової температури бажано пристовбурні круги прикрити будь-яким агроволокном, ялиновим гіллям.

Для попередження розламування кущів, хвойних рослин від налипає мокрого снігу, їх бажано на зиму зв’язувати. З гілок високих дерев мокрий сніг по можливості необхідно струшувати щоб уникнути обламування гілок і втрати декоративності.

Рослини, які недостатньо морозостійкі в нашому регіоні, необхідно з настанням стійких морозів мінус 10 градусів обов’язково накрити агроволокном. Навесні знімати утеплення необхідно в похмуру погоду, щоб уникнути сонячних опіків.

Ми можемо допомогти!

послуги фітопатолога

Фітопатолог і його роль в життєдіяльності рослини

Спілкування з фітопатологом – що це? Усвідомлена системна закономірність або крайня необхідність?

Ні для кого не секрет, що всі ми, або більшість з нас, в більшій чи меншій мірі, займаємося самолікуванням.

  Йдемо до лікаря, коли вже зовсім погано.

  Йдемо до ветеринара – тільки коли розуміємо, що самі не справляємося з нездужанням кудлатого друга. Іноді запізнюємося з допомогою.

З деревами по – іншому – вони мовчать. Потрібно бути дуже уважними, щоб помітити, що в саду з’явилися проблеми. І знову намагаємося допомогти хворому дереву самі. І тільки потім, випробувавши способи позбавити хвороби або пошкодження дерево, користуючись порадами знайомих, друзів або сусідів, в крайньому випадку шукаємо професійну допомогу – йдемо до фітопатолога.

Буває, з запізненням. Є захворювання дерев, коли страждає тільки декоративність рослин, але бувають випадки, спалахи, коли зволікати не можна, щоб не втратити дорослі дерева.

 Але є шлях, коли вчасно – це спеціально розрахована схема догляду, захисту від шкідників і профілактики захворювань саме для вашого саду. У цьому може допомогти професіонал – фітопатолог.

 Прекрасних здорових Вам садів!

уход за самшитом

Самшит – посадка, вирощування, догляд

Про шкідників і хвороби самшиту останнім часом дуже багато говориться. Хотілося б зупинитися на посадці, вирощуванні і догляді самшиту.

Самшитчудова декоративна вічнозелена листяна рослина, що надихає своїми композиціями, де традиційно використовується ця рослина разом з трояндами, лавандою, і його стрижені форми на тлі яскравих плям квітучих багаторічних рослин. Як же буває сумно бачити, коли у самшиту починаються проблеми і довгі роки його формування йдуть на дарма. На багатьох ділянках цієї весни спостерігалася зміна кольору листя, самшит був пожовклим, побурілим; часто розвалені і поламані під вагою снігу кущі мали дуже непривабливий вигляд. Додалися і грибкові інфекції, які змінюють листову пластинку і завдають шкоди самим паросткам.

Вихід самшиту з зими цього року виявився складним. Від нестабільної температури взимку, коли мали місце заморозки і відлиги,пронизливий вітер, вивітрюється і обморожується лист і пагони цієї прекрасної рослини. Також випав сніг, рясно вкрив щільним товстим покривалом, та ще в деякі моменти підталий, створивши крижану кірку, що не дає рослинам дихати. Додамо до всього цього ще яскраві сонячні, частіше вітряні дні. Все це причини, які негативно впливали на здоров’я самшиту, а як наслідок, і на зовнішній вигляд. У наступному холодному сезоні нам потрібно мінімізувати вплив цих факторів. Дбати розпочнемо вже зараз!

 

Якщо ми говоримо про закладення нового саду, ми знаємо, що самшит чудово росте і на сонці і в тіні. Давайте знайдемо йому таке місце, де рости йому буде комфортно і він буде радувати Вас своєю яскравою зеленню багато років. Самшит потребує дренованих нейтральних або слабколужних грунтів. Кислі, мокнучі, глинисті для цієї рослини не підходять, буде тяжке засвоєння необхідних елементів живлення. На протягах, де є в міжсезоння вплив вітрів, що висушують і обморожують, висаджувати самшит не можна.

Про терміни посадки самшиту. На підставі досвіду можу впевнено сказати, що ця рослина прекрасно приживається, щоправда на поливі. Є приклади, коли самшит висаджували в саму спеку, взятий з розплідника з відкритою кореневою системою. Головне, щоб не обпекти на сонці і дати достатню кількість вологи в момент наростання кореневої системи. І зимові посадки, поки дозволяє не замерзла земля, теж можуть мати місце, головне треба утеплити коріння, накинувши зверху на грунт агроволокно.

Про самі кущі. Ми звикли, що вся краса самшиту в щільному формуванні рослини, але грибкові захворювання останніх років вносять корективи в цей принцип. Бажано крону куща робити трохи пишнішою, щоб потрапляло сонячне світло і повітря всередину. Це може допомогти в профілактиці грибкових захворювань. Уникайте поливу зверху, бажано прокласти крапельну стрічку. При підготовці до зими, можливо зв’язування кущів, щоб запобігти розвалюванню і розлому при снігопадах. І стежимо за температурою, при очікуваній мінус 15-18 градусів за Цельсієм знайдіть можливість прикрити самшит агроволокном, можливий каркас для його підтримки. При настанні стійкого тепла з розкриттям не зволікати, знімаємо агроволокно в тиху похмуру погоду.

Будьте уважні до самшиту! На те, щоб повернути йому здоров’я і початкову форму після зимових травм, може знадобитися кілька сезонів.

Ми можемо допомогти!

Послуги знищення комарів

Комарі і людина

болезни деревьев

Комарі широко поширені по всій земній кулі.

Найбільш широко представлений комар звичайний (Culex pipiens), який живе всюди, де живе його основна жертва – людина.

Дорослі самки комарів зустрічаються влітку  в житлових і рекреаційних зонах, включаючи рослинність навколо парків, зарослих зонах і полів, в заболочених і сирих місцях, в житлових будинках на стінах, вікнах, так і в приміщеннях для тварин, в затінених місцях.

 Комар живе від викладки яєць до дорослої особини від 15 до 60 днів в залежності від температури навколишнього середовища. Самка комара відкладає 30-150, іноді до 280 яєць з періодичністю в 2 – 3 дні. Народжуються личинки зазвичай протягом 48 годин, але у деяких видів комара яйця переживають зиму.

Личинка проходить три линьки, а після четвертої  стає лялечкою. Час розвитку личинок і лялечок залежить від температури. Дорослими комарі стають зазвичай через 7-15 днів, але іноді їх розвиток йде більше місяця. Для відтворення яєць комарам майже завжди потрібна кров, тому цикл відкладання яєць знаходиться залежить  від споживання крові.

Самки живуть зазвичай 2-3 тижні, але бувають випадки до 114-119 днів, це залежить від температури повітря і наявності харчування. Самці живуть набагато менше.

За теплий період часу, в середніх широтах виростають 3 – 4 покоління комарів. Комарі йдуть на зимівлю в фазі імаго (запліднені самки), личинки – зимують в більш-менш теплих місцях: в приміщеннях для худоби, теплих підвалах, печерах, дуплах дерев, норах, житлових квартирах, інших будівлях, де вони малоактивні, і якщо температура нижче нуля, то в заціпенінні.

Комарі є переносчиками небезпечних захворювань. Також їх укуси можуть викликати свербіж і алергічну реакцію, що позначається в медичній документації як реакція на укус комахи. Самка вводить в шкіру своєї жертви слину, що містить антикоагулянти, які перешкоджають згортанню крові, перед тим, як почати пити кров. І слина комара викликає свербіння, набряк, почервоніння в місці укусу, а в деяких випадках і важку алергічну реакцію. Також зі слиною передаються інфекції, що переносяться комарами.

Найпростіший і кращий спосіб уникнути проблем з реакцією – це уникнути укусів комарів.

Як запобігти розмноженню комарів та комарині укуси:

 • Біля будинку потрібно усунути густу рослинність, де скупчується ранкова і вечірня роса (скосити)
 • Потрібно прорідити рослинність, зробити тунелі для руху повітря, усунути його застій.
 • Усунути ділянки стоячої води навколо вашого будинку, включаючи  плавальні  басейни, що не обслуговуються.
 • Увечері і вранці, коли комарі найбільш активні, старайтеся не проводити час на вулиці.
 • При активності комарів у себе вдома або при виїзді на природу в район з великою кількістю комарів, Вам можуть допомогти репеленти, щоб мінімізувати вплив укусів.
 • Репеленти: Коли ви перебуваєте на вулиці, використовуйте засоби від комах. Дотримуйтесь інструкцій на упаковці.
 •  Переконайтеся, що двері і вікна щільно закриті.
 • Обладнайте місце для сну, для цього використовуйте москітну сітку, коли спите на вулиці.

Турбота про немовлят:  Під час прогулянки на коляску накиньте москітну сітку.

Носіть одяг, який захистить Вас, штани і сорочки з довгими рукавами, коли перебуваєте на вулиці, також нанесіть спрей-репелент на одяг і відкриті ділянки шкіри. Світлий одяг може допомогти вам побачити комарів, які сідають на вас.

І коли, прийнявши всі запобіжні заходи, Ви, вийшли з дому, все-таки почуєте пронизливий писк самки комара, згадайте ще про один СПОСІБ уникнення укусів:

Проведіть операцію по боротьбі з комарами на своїй прибудинковій території!

Ефективний контроль дорослої  популяції комарів за допомогою  ОПРИСКУВАННЯ! по зовнішніх поверхнях і  території залежить від ряду зовнішніх чинників, включаючи час, рівень зараження, методологію, яка використовується під час нанесення, і погодні умови.

Препарати сертифіковані і схвалені для використання в наземних і повітряних цілях в зовнішніх житлових і розважальних зонах і інших подібних областях для контролю дорослих популяцій комарів, які можуть передавати захворювання.

Цей рівень впливу на здоров’я набагато менший, ніж постійний контакт з нанесенням і розпиленням засобів захисту від комарів на шкіру, одяг, в приміщеннях з паруючими фумігаторами.

Знищення дорослих комарів допомагає контролювати розмір популяцій комарів і запобігати поширенню хвороб. Популяції комарів постійно відмирають і відновлюються, і подібна операція не знищить всіх дорослих комарів.

Забезпечити свій спокійний сон, милуватися світанками і заходами сонця, насолоджуватися літніми вечорами в колі сім’ї та друзів на повітрі за чашкою ароматного чаю без настирливого писку комарів. Все у Ваших руках!

 

                                                                                              Ми можемо допомогти!

Регенеративное сельское хозяйство

Регенеративне сільське господарство – що це?

Регенеративне сільське господарство – інакше, це відновне сільське господарство, коли при виробництві продуктів харчування фермери покладаються на природну родючість грунту, тобто повернення до традиційних практик, що включає в себе способи ведення господарства, якими користувалися кілька поколінь назад, але озброєне високотехнологічними інноваційними рішеннями, що об’єднують природну продуктивність грунтів на основі вивчення мікробіома і вміння впливати на родючість, збереження здоров’я грунтів, безорні та покривні технології посівів, заліснення.

 Головне завдання відновного сільського господарства – отримати здорові рослинні продукти за рахунок природної родючості грунту, тим самим знизити вуглецевий слід, що впливає на зміну клімату, шляхом застосування натуральних добрив, які можуть проводитися на місці, або іншого матеріалу, що може розкладатися на місці, або, коли цей рослинний матеріал перетравлюється і залишається після тварин, що випасаються.

Регенеративне сільське господарство допомагає боротися зі змінами клімату, адже коли вуглець вирощується або повертається в грунт за рахунок сівозміни, покривних посівів, практики нульового обробітку грунту, це дозволяє збільшити вміст органічної речовини в грунті, рослини виростають з більш сильною кореневою системою, стають міцнішими і здоровими, маючи можливість чинити опір хворобам і шкідникам.

 Обробляючи грунт, ми руйнуємо існуючий мікроклімат грунту, що знижує її природну родючість, а також прискорює випаровування вологи, що призводить до ерозії. Повна відмова від обробки або її зменшення зберігає в грунті вологу і органічні речовини, тим самим заощаджуючи на зрошенні і добривах.

Повертаючи дерева і чагарники в системи рослинництва, де природні вітрозахисні смуги зменшують ерозію ґрунту, дають тінь, скорочують випаровування, накопичуються поживні речовини, створюється власна екосистема. Урожайність в таких місцях обов’язково підвищиться.

 Дерева і чагарники є природними поглиначами вуглецю та, якщо випас худоби можна виробляти на пасовищі, де вони ростуть, то цим можливо скоротити викид парникових газів, що буде впливати на процес зміни клімату. Покривні культури додають органічну речовину і збільшують продуктивність біологічних, хімічних і фізичних складових ґрунту. Це доведено дослідженнями німецьких та американських вчених і з їх рекомендаціями давно застосовується в практиці відновного сільського господарства цих країн. Це дуже об’ємна тема і обов’язково до неї більш детально ще повернемося. Але про переваги покривних культур в загальних рисах хотілося б згадати тут. Найголовніше, на мій погляд, перевага – це збереження і захист здоров’я людини і турбота про навколишнє середовище: захист якості води, запобігання ерозії грунту, збереження грунтової вологи. Одні з важливих переваг – це скорочення витрат на добрива, зниження необхідності застосування гербіцидів і пестицидів, скорочення витрат на них, а також підвищення врожайності за рахунок поліпшення здоров’я грунту.В системах обробітку кількох культур також можна збирати насіння, багато покривні культури можна прибирати на фураж і / або використовувати для випасу.

 Дослідження, що проводяться в світі, показують, що в традиційному сільському господарстві з традиційними технологіями виробництва продуктів харчування врожайність вище, ніж у відновному сільському господарстві. Традиційно в ньому використовуються гібриди насіння, застосовуються добрива, пестициди і гербіциди. Але не будемо забувати, що слід, залишений при виробництві цих речовин, завдає непоправної шкоди нашій планеті.

 І ще, вчені американського Центру Біотехнічної Інформації в 2018 році довели, що регенеративні ферми через низькі виробничі витрати більш прибуткові, ніж при традиційному сільському господарстві. І цей прибуток може стати вирішальною для невеликих фермерських господарств, які оплачують насіння, добрива, засоби захисту, користуючись послугами банків. Перехід на регенеративне сільське господарство не буде простим, але це допоможе зберегти сімейні ферми і зробити їх життя більш привабливою для наступних поколінь фермерів.

Кожна людина хоче бути здоровою. Проблеми зміни клімату стосуються кожного. І в наших силах зрозуміти і прийняти, що їжа, здорова їжа, вирощена на здоровому грунті, її вживання – це також спосіб оздоровлення нашої планети.

мучнистая роса

Борошниста роса

Борошниста росапоширене грибкове захворювання, якому піддаються практичні будь-які породи дерев, а також фруктові, ягідні та овочеві культури. Виявляється у вигляді білої борошнистої речовини на поверхні листя і молодих пагонів. Це безліч крихітних грибкових спор, які переносяться по повітрю і заражають все нові ділянки. Найчастіше дерево втрачає свою красу, колір і форма листя змінюється, вони жовтіють, буріють або червоніють, можуть опадати.

У ландшафті – це естетично неприємно, гнітюча картина. Але дерево швидше за все виживе, втративши свою декоративність, але урожай буде частково втрачений, а якщо це овочева культура, то рослина може повністю загинути.

Викликається це захворювання різними видами грибів, але найбільш часто Erysiphe cichoacearum. Деякі види борошнистої роси зимують в сплячих нирках або молодих приростах. Навесні розкриваючись, ці суперечки переносяться вітром на нові рослини, викликаючи інфікування нових ділянок.

 Ступінь поширення зараження залежить від здоров’я рослин, їх віку, а також погодних умов. Спалахи борошнистої роси відбуваються в місцях, де погана циркуляція повітря, загущені посадки, мало сонця і багато тіні. Коли волого час йде, грибок йде теж, залишаючи за собою заражені ділянки і рослини, що втратили красу.

Щоб контролювати цей грибок, треба намагатися при посадці не перевантажувати ландшафти, не висаджувати рослини в сильній тіні, не робити загущених посадок. Сонця і повітря для нормального життя рослин має вистачати. Навесні обов’язково робити проріджують санітарну обрізку дерев, звільняючи доступ сонця кожному листочку. У самий момент спалаху небажано проводити обрізку, щоб не провокувати інфікування сусідніх рослин.

Якщо в саду з’явилася борошниста роса, необхідно скоротити підживлення, щоб не стимулювати зростання нових пагонів, які теж будуть заражатися. Пагони, що вже інфіковані, дуже акуратно зрізати і не закладати в компост. При поливі уникати попадання води на листя, максимально знизити вологість на ділянці.

 Фунгіциди, які будуть допомагати в боротьбі із захворюванням, необхідно вносити відповідно до інструкції до препаратів, захистивши себе від потрапляння на шкіру, очі спеціальними окулярами, рукавичками, взуттям та одягом, до сходу сонця, щоб не обпекти рослини.
Ми можемо допомогти!

лечения каштанов

Сьогодні в Києві команда GreenClinic LifeScience Україна вперше випробувала технологію лікування каштанів від мінуючої молі.

GreenClinic LifeScience Україна в партнерстві з компанією «Сингента» пропонує новий інноваційний та ефективний спосіб лікування каштанів, що забезпечує захист дерев від мінуючої каштанової молі.

.

каштаны
Лікування каштанів

Сьогодні в Києві по вулиці Івана Франка команда GreenClinic LifeScience Україна вперше провела щеплення дерев від каштанової молі. Засіб для обробки вводиться безпосередньо в стовбур дерева за допомогою ексклюзивної технології «мікроін’єкція для дерев», яка включає серію невеликих 10-мм отворів, пробурених та гігієнічно закупорених. Такий процес обробки не супроводжується жодним ризиком для самого дерева, навколишнього середовища та спеціалістів по проведенню ін’єкцій.

Метод ін’єкцій має багато переваг:
-тривалий захист до 3-х років
-легко переноситься деревом
-ніяк не впливає на людей, працівника або навколишнє середовище
Технологія «мікроін’єкція для дерев» – єдина подібна ін’єкція в Україні, внесена в реєстр і дозволена до використання в межах населених пунктів.

болеют сосны

Хворіють сосни? Вам сюди!

Що ми очікуємо, коли вкладаємо кошти в ділянку, що розташована у зеленій зоні, зокрема у лісі? Тиша, чисте повітря, височенні сосни та запах хвої, який не зрівняти ні з чим. Жити у будинку в такій місцині буде не тільки престижно, а й затишно і комфортно, і майбутні власники не вагаючись ідуть на її придбання, бо розуміють усі переваги. Але часто стикаються з несподіваною проблемою — омріяний ліс на ділянці починає хворіти. Чому, що робити та як цьому запобігти — знає спеціаліст «Зеленої Клініки» Дмитро Радюк.

Жук-короїд і не тільки

  «Найрозповсюдженіша причина хвороби сосен — жук-короїд. Плодові та декоративні дерева не так часто вражаються цим шкідником, тому він стає несподіваним та неприємним сюрпризом для власників ділянок із хвойними деревами.

Негативні умови, в яких опиняються дерева через зміни клімату та нестабільні погодні умови, сприяють його появі та розповсюдженню. Додає складності те, що «почерк» короїда розпізнає не кожен. Тут треба спеціальні знання та досвід», — розповідає Дмитро Радюк. 

За його словами, літо минулого року було дуже засушливим, тому дерева, в тому числі сосни, ввійшли в зиму з недостатнім запасом вологи. Це, плюс негативні фактори, що можуть бути присутніми на ділянках (неправильний полив, наявність газону під деревами, процес будівництва тощо) викликають додатковий стрес та провокують появу шкідників. За статистикою, після таких умов активність шкідників значно вища, тому що дерева більш вразливі.

Зважаючи на це, важливо на тих ділянках, де це можна зробити, підтримувати та стимулювати коренеутворення внесенням добрив та пестицидів та забезпечити максимальний захист, щоб дозволити деревам пережити негативні природні умови без втрат.

  «Свою роль відіграли і сезонні «стрибки» температури останніх років. Посушливе та жарке літо, а потім дуже холодна та морозяна зима. Перед цим декілька зим поспіль середньодобова температура була досить високою, зими були м’якими. Цьогорічні морози завдали певного стресу деревам, хвойним у тому числі. Це ще один фактор, який буде впливати на зниження опірності рослин шкідникам та хворобам,— вважає фахівець.

  При цьому від зауважує: коли ми говоримо про захист хвойних дерев від короїду, мова йде не лише про обробку конкретно від цього шкідника. За словами Дмитра Радюка, кожен окремий випадок унікальний, адже всі ділянки знаходяться в різних умовах. Можуть впливати й інші фактори: наприклад, коренева губка може знищити дерево швидше за короїда.

Спочатку — дослідження, потім лікування та захист.
Приватна фітопатологічна консультація «Зелена Клініка», що є спільним міжнародним експертним проектом компанії GreenClinic LifeScience Global OÜ та науково-дослідного центру “Зелена клініка”, займається комплексним обслуговуванням лісових ділянок, але найбільш затребувана послуга — лікування вже уражених хворобами та шкідниками сосен.

  «Перед початком лікування ми в будь-якому випадку проводимо дослідження, щоб виявити, які фактори могли вплинути на захворювання, що саме могло спровокувати пригнічення росту дерева. Адже результат від лікування не буде довготривалим та ефективним, якщо ці негативні фактори не усунути або хоча б не мінімізувати їх вплив у майбутньому.

Працюючи у цій сфері більш ніж 15 років, ми можемо з гордістю сказати, що врятували не одну сотню гектарів лісу та не одну тисячу дерев», — зазначає експерт.
Компанія працює по всій Україні. Більшість замовлень надходить із Києва та області, а головні замовники — власники заміської нерухомості, в т.ч. у лісовій місцевості. Свого часу господарі таких будинків заплатили чималі гроші за ділянку саме у лісі, тому для них є принципово важливим зберегти дерева.

   Найкращий момент для звернення — етап проектування.
До слова, більшість проблем із деревами виникає через варварське поводження з ними під час будівництва. «Заходить бульдозер, згрібає хвою, видаляє половину кореневої системи… А потім господар говорить: «Чого воно засохло, незрозуміло». Будівництво у такій місцевості має свої особливості й вимагає дотримання певних правил.

Тому, ми надаємо в тому числі і консультації перед початком будівництва, щоб вплив від втручання в живу природу був якнайменш руйнівним. Можу сказати, що найбільш правильний та своєчасний момент для звернення до фахівців із озеленення — саме початок будівництва. Цілком реально спланувати забудову, прокладку комунікацій так, щоб мінімізувати пошкодження кореневої системи. Особливість сосни в тому, що доросле дерево дуже погано адаптується до зміни умов. Якщо навіть навкруг неї замінили грунт, це вже стрес — дерево починає гірше живитися та стає більш вразливим до хвороб та шкідників.

Тому якщо господар має на меті зберегти дерева, ідеальний момент — залучити фахівців із захисту рослин до моменту проектування будинку, щоб потім врахувати їх рекомендації: де можна копати, а де краще обійти кореневу систему, де її частину можна видалити, а де небажано. У мене в практиці були випадки, коли будинок стояв буквально на відстані метра від сосни. Шанси вижити у сосни невеликі, а от загроза того, що вона впаде на будинок, коли почне хворіти та засихати, достатньо велика», — розповідає Дмитро Радюк.

  Довідково. «Зелена Клініка» — компанія з багаторічним досвідом діагностики, оздоровлення, профілактики, лікування та реабілітації рослин. Компанія дотримується екосистемного підходу, що полягає у врахуванні особливостей місця зростання, геології, агроекології, мікроклімату території та здійснює лікування дерев із обробкою, що завдає мінімальної школи людині і природі та стимулює самовідновлення рослини.
  Отримати консультацію та замовити послугу можна за телефонами:

 

 

Чому туя жовтіє або буріє?

Сосна, рід хвойних дерев сімейства соснових. Це вічнозелені дерева, які можуть жити 400-600 років. Але що робити якщо ваша сосна не така вже й зелена, а місцями видно жовта хвоя?

Не варто відразу панікувати, думаючи, що дерево пропадає або вже пропало. Жовтіючі голки не завжди свідчать про виникнення проблем.

 

Сезонне скидання хвої.

Як листяні рослини восени скидають листя, так і вічнозелені рослини періодично скидають свою хвою. На відміну від листяних дерев, які відразу скидають все листя, сосни, скидаючи стару хвою, зберігають велику частину голок. Стара хвоя перед обпаданням жовтіє і дерева можуть здаватися хворими.
Соснові дерева, як правило, скидають голки восени, хоча вони можуть скинути їх і в іншу пору року. Термін життя хвої становить приблизно 3-5 років, після того відбувається їх заміна. Більшість видів сосни зберігають свою хвою протягом декількох років до того, як стара трирічна хвоя впаде.

Старі жовтіють голки, які скидають сосни, розташовані ближче до внутрішньої частини дерева. Оскільки молода голка, яка залишається зеленою, знаходиться на зовнішній частині дерева, сезонне осипання хвої може залишитися непоміченим у більшості видів. Однак, біла сосна є прикладом одного виду сосни, який може втратити помітну кількість хвої восени.

Фактори навколишнього середовища, що викликають опадання хвої.

Сосни чутливі до поразки вітром. Після сильного шторму хвоя може пожовтіти, а деякі дерева з часом і загинути. Деякі сосни можуть залишатися зеленими протягом року, перш ніж хвоя пожовтіє на всьому дереві.
Сосни можуть реагувати на різке коливання температури, особливо восени, тканини рослин можуть травмуватися, що з часом викликає пожовтіння хвої.

Дорожня сіль, яка потрапляє на сосни, може спалити рослинні тканини, викликаючи пожовтіння хвої. Навіть забруднення повітря може привести до хвороби сосни.

Сосна хворіє і жовтіє при пересадці.

Шок від пересадки може привести до того, що хвоя починає жовтіти, навіть якщо правильно посадити дерево. Неправильні методи посадки, такі як посадка дерева занадто глибоко або недостатня кількість води до тих пір, поки рослина не вкорениться, можуть перетворити вічнозелені сосни в жовті сосни.

Посадка сосни під час спекотної погоди замість осені або зими може привести до того, що хвоя спочатку пожовтіє, а потім і зовсім придбає коричневий колір.

Дефіцит поживних речовин.

Всі рослини потребують води і поживних речовинах, але індивідуальні потреби залежать від видів рослин. Ряд дефіциту поживних речовин може привести до того, що листя жовтіє.

Одним із прикладів є дефіцит азоту, який може привести до того, що хвоя жовтіє. Необхідно удобрювати сосни та інші рослини відповідно до рекомендацій грунтових випробувань, щоб переконатися, що ви відповідаєте їхнім потребам.

Шкідники і хвороби, пожовтіння хвої.

Якщо ваше вічнозелена рослина пожовтіє навесні, винуватцем можуть бути кілька шкідників , які харчуються хвоєю: кліщі. У міру прогресування їх годування симптоми включають викривлення і пожовтіння хвої.

Якщо хвоя набуває бурого відтінку необхідно перевірити дерево на наявність короеда або лубоеда. Ще одним шкідником сосни є позакореневе нематода. Нематоди харчуються рослинною тканиною, через що хвоя жовтіє.

Причиною пожовтіння можуть бути такі хвороби: фузаріоз , шютте, іржа.

В будь-якому випадку при виявленні пожовклим хвої необхідно звернеться до фахівців. Своєчасне і правильне лікування дає ефективний результат, а сосни ще довгі роки будуть радувати своєю зеленню і ароматом.

Плями на рослинах. Антракноз дерев і не тільки

Характерними ознаками захворювання є темні плями різного відтінку на рослинах. По жилах листя розвиваються неправильні іржаво-коричневі плями відмерлої тканини. Хворі рослини можуть виглядати, як випалені на сонці.

Затонулі виразки, в яких містяться спори грибів, розвиваються на заражених гілочках, також можуть бути на стеблах і плодах, на аркуші плями зливаються, лист змінює колір – він буріє і потім засихає. Починається передчасний листопад. Плоди, уражені антракнозом, загнивають.

Антракноз – це група споріднених грибкових хвороб листя і стебла, що викликаються грибами-аскомицетов, які вражають тіньові дерева. Наприклад: Apiognomonia errabunda (Roberge ex Desm.) Höhn. (1918) викликає антракноз у дуба і різних листяних дерев. Colletotrichum acutatum J.H. Simmonds (1968) викликає антракноз суниці.

Антракноз клена – це не та хвороба, як антракноз дуба, хоча симптоми цих захворювань можуть бути дуже схожими. Хвороби антракнозу, як правило, вражають вени листя, викликають загибель вени і оточуючих її тканин.

Боротьба з хворобами антракнозу проводиться за тією ж процедурою для всіх тіньових дерев.

Антракноз передається з зараженими рослинними залишками, насінням, грунтом. Гриби зимують на опалому листі і гілках, які були заражені минулого літа. Волога весна сприяє зараженню, воно може відбутися на молодих листочках, вразливих, коли на поверхні листа є плівка води. Більш серйозне зараження дерева відбувається на нижній третині дерева, де вище вологість.

Хвороба не призводить до загибелі дерева – господаря, але може уповільнити зростання наступних сезонів і вплинути на декоративність рослини.

Поради щодо профілактики захворювання:

 1. Забезпечте хорошу циркуляцію повітря в кроні дерева шляхом проріджування та обрізки надмірно розростаються пагонів і нового приросту.
 2. При обрізанні обов’язково користуйтеся чистим садовим інструментом. Використовувати можна спирт або розчин: відбілювач 1 частина на 9 частин води. Знезаражувати інструмент необхідно, занурюючи його в розчин після кожного різу.
 3. Обов’язково обріжте все засохлі гілки.
 4. Заражені опадає листя необхідно збирати і знищувати. Гілочки і листя, що опало – джерело інфекції навесні.
 5. Важливо стримувати щорічний приріст, якщо обмежити полив і давати вологу тільки в посушливі періоди, а удобрювати тільки рано навесні або пізно восени.
 6. Можливо, як профілактику захворювання, на самому початку вегетації, коли тільки нирка починає розкриватися, використання фунгіцидів два-три рази з інтервалом 7-10 днів. Вибір фунгіцидів досить широкий, але консультація фахівця може допомогти правильно підібрати засіб і норму для обприскування дерев. Можливо, для проведення профілактичних робіт необхідно буде спеціальне обладнання, щоб якісно виконати обробку.

Використовуючи стратегію профілактики, можливо оздоровити свій сад.

Ми можемо допомогти!

Птахи. Захисники лісу

Нас оточують звуки, і якщо слух вловив спів солов’я, трель жайворонка, цвірінькання горобця або голос зозулі, мимоволі око шукаєш джерело і прислухаєшся. Звуки лісу, скверу, навіть в місті, в саду і на присадибній ділянці, відкривши двері в новий день, неможливо уявити без птахів. Згадайте літній ранок на березі річки або озера, літню спекотну ніч на дачі, навіть просто зупинивши машину на узбіччі і відійшовши трохи вбік, згадайте ці відчуття … Прислухайтеся … У них завжди є аромати свіжого ранку, роси, трави, запахи і шарудіння, шелест дозрівають класів або листя на дереві і завжди чуєш або бачиш птахів. Вони різні, їх багато видів, про їхню різноманітність написано досить багато і глибоких наукових досліджень, і освітніх статей для дітей.

Хотілося підкреслити важливість рівноваги в природі, яка помітна роль там відведена птахам. Кожна пташка сумлінно стоїть на сторожі здоров’я всього, що росте, починаючи з клумби біля входу в будинок, грядки під вашими вікнами, саду, парку, скверу, галявини на узліссі, а також великих лісових масивів, стримує і пригнічує розмноження шкідливих комах.

При створенні нових насаджень, особливо штучним шляхом, створюючи нові ландшафти, бажано враховувати при плануванні місця для розселення і жизнеобитания птахів. Це можуть бути змішані хвойно-листяні посадки з тіньовим другим ярусом, грунтово-захисним підліском з чагарників. 

Чагарники захищають грунт від пересихання, а в зволоженою грунті добре зберігаються гриби, бактерії та інші мікроорганізми, що позитивно впливають на стійкість цих насаджень проти шкідників і хвороб. Висів травосмесей з додаванням пряних, декоративних, лікарських рослин, їх нектар забезпечить кормом комах, що знищують яєчка, личинки і лялечки шкідливих комах.

Також важливо розглядати можливість зберігати дуплисті дерева, це дозволить птахам влаштовувати там гніздування.

Профілактичним заходом боротьби з шкідливими комахами можна вважати обмеження викошування травостою з весни до початку липня, період виведення пташенят, щоб зберегти місцеву популяцію птахів.

Використовуючи в їжу насіння дерев, горіхи, жолуді, плоди чагарників, птиці розсіюють їх. Це дає можливість лісі виростити підлісок, в якому будуть жити корисні комахи та птахи, а також зберегти вологу в ґрунті.

Орнітологи відзначають в останні роки дезорієнтацію птахів, коли деякі види стали залишатися на зимівлю у нас і навіть гніздитися. По можливості, необхідно допомогти птахам впоратися з холодним порою, особливо коли настануть морози і випаде сніг. Це так очевидно, давайте не забувати про годівницях у дворах і парках під час прогулянок або роботи, почастуєте пернатих крихтами хліба, зернятками, насінням. Птахи будуть Вам вдячні.

як зберегти ліс підчас будівництва

Як зберегти ліс під час будівництва?

Лісозбереження. Ділянки з власним лісом або старими красивими деревами коштують значно дорожче. Людина, яка їх обирає і купує для будівництва свого будинку, сподівається прожити багато років серед дерев. При плануванні забудови та благоустрою таких ділянок повинні бути обрані інші, відмінні від поширених конструктивні рішення фундаментів, доріг, прокладки комунікацій і пішохідної інфраструктури.

болеют сосны
пожелтение хвои у сосны

Існуючі норми охоронних зон навколо дерев при будівництві сильно занижені. Найбільші складності створюють: сміливість в пошкодженні осьових коренів при забудові, незнання і неприйняття до уваги характерною для виду просторової структури кореневих систем, або догматичні помилки виду “у сосни завжди стрижневий корінь”. Потрібно, на практиці, відступати далі.

При плануванні будівельних робіт, потрібно запобігти тиску на грунт техніки в зонах поверхневого залягання кореневих систем, риття корит під доріжки, нижче глибини залягання коренів, залуження ризосфери цементними розчинами. На практиці архітектори, інженери-будівельники і ландшафтні дизайнери ставлять метр-півтора зазвичай, проте і два також недостатньо.

У зоні масової забудови, через шумового навантаження і руху транспорту, стає менше птахів, і, відповідно більше комах шкідників, саме це стає причиною швидкої деградації і втрати лісового покриву, разом з вартістю земельної ділянки.

Це все легко запобігти, якщо зробити, все вчасно. Це також до певного моменту можна виправити, знову ж при своєчасному зверненні та проведенні обстеження. Звертаються пізно, це однозначно проблема всієї галузі. Такі дерева іноді падають раніше, ніж навіть встигають засохнути, і створюють колосальний ризик травматизму людей на ділянці.

Ми можемо допомогти!

філодія

Філодії соняшників

У 2020 році в Україні було зафіксовано ряд числених випадків кошикових аномалій соняшника, які внаслідок переродження трубчастих квіток у листові пластинки в середині кошика неспроможні формувати функціональні генеративні органи, що призводить до часткової чи повної стерильності рослин. Така аномалія розвитку відома фітопатологам вже півстоліття (Meyer, 1966) і має назву “філодія” (або “філодій” – від англ. Phyllody). Її виявлено не лише на соняшнику (Bidari et al., 1987), але й на інших рослинах, наприклад, кунжуті (Cagirgan et al., 2013), трояндах (Yan et al., 2016), томатах, ріпаку та кукурудзі, а в природі, зокрема, на подорожнику, волошках, хмелю та інших видах.

Зовнішні ознаки: типові морфологічні аберації, супроводжувані хлорозом, підсиханням краю листа, що помилково можна визначити як дефіцит кальцію чи бору.

Інфекційна та стресова етіологія: Поширеними біологічними агентами, що викликають розвиток філодію є представники внутрішньоклітинних бактерій з роду Фітоплазма (“Candidatus Phytoplasma“), названими так за аналогією з мікоплазмами за відсутність клітинних стінок, варіабельну форму, незначні розміри клітин (<1 μm) та геному. До вільного існування у навколишньому середовищі без рослин-господарів фітоплазми не здатні, оскілки є облігатними паразитами. Векторами, що переносять фітоплазми, є різні види комах (зокрема, цикадки або листоблошки), які механічно пошкоджують зовнішні покриви рослин й живляться флоемним соком (Акулов, 2020). Фітоплазми здатні вражати понад 500 видів культурних та диких рослин, спричиняючи, окрім філодіїв, ряд інших симптомів, зокрема, карликовість листків, “відміни мітли” та віресценцію (аномальну зелену пігментацію тих частин рослини, які зазвичай мають пігменти інших кольорів). Крім фітоплазм, причиною філодій можуть бути віруси, сажкові гриби, іржа та ооміцети, тому в кожному випадку для визначення стратегії лікування потрібна адресна діагностика патогена.

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

Спонтанне формування листкових пластинок замість квіток може відбуватися й через комплексну дію факторів навколишнього середовища, що призводить до порушення експресії генів, відповідальних за формування квітки (наприклад, whorl та RcPISTILLATA) (Yan et al. 2016), а також дисбалансу фітогормонів. Цікавим фактом є те, що подібні порушення розвитку можуть мати й певне декоративне значення, як, наприклад, у чайної троянди Rosa chinensis cv. Viridiflora, яку вважають спонтанним мутантом (Yan et al. 2016). Несприятливі кліматичні умови (тривала посуха, різкі коливання денних та нічних температур), розлади мінерального живлення (надлишок азоту, дефіцит бору тощо), пересичення ґрунту добривами чи гербіцидами можуть діяти на рослини на певних стадіях розвитку, критичних для формування квітки, й призводити до появи аномального фенотипу.

Діагностика: макроскопічне дослідження; мікроскопія ультратонких зрізів флоеми з ознаками ураження фітоплазмами; та молекулярно-генетичний аналіз задля виявлення фітоплазм, зокрема, за допомогою Multiplex Real-Time qPCR Assay, чутливої петлевої ізотермічної ампліфікації (Loop mediated isothermal amplification, LAMP) як в уражених рослинах, так і комахах-векторах (Ikten et al., 2016). Перед обранням стратегії лікування необхідно виділити збудника і визначити його природу: вірусну, бактеріальну, грибкову та інші, і визначити міру впливу абіотичних стресових чинників.

Лікування: Наразі, практики-фітопатологи та науковці середовище працюють над розробкою ефективних підходів до лікування від філодій мікробіологічного генезу, а також досліджуть види комах, які є переносниками фітоплазми. Випробованими методами є проведення ураженого матеріалу через асептичну культуру рослин з метою отримання клонів безвірусного посадкового матеріалу, лікування антибіотиками тетрациклінового ряду (метод небезпечний для довкілля та внаслідок ризику появи стійких до тетрациклінів штамів мікоплазм).

Профілактика: 1) контроль біотичних чинників (використання перевіреного посівного матеріалу та генетично стійких сортів культурних рослин; цілеспрямований пошук філодій агрономами; своєчасне знищення бур’янів на полях, їх краях та роздільних смугах; відстежування коливань чисельності популяції комах-векторів; відмова від культивування поблизу полів із соняшниками рослин, здатних вражатися філодіями (наприклад, троянд, конюшини, айстр чи полуниць), або регулярне видалення квітів з аномальним фенотипом).

2) контроль абіотичних чинників (достатній режим поливу; підбір мінімальних ефективних концентрацій мінеральних добрив та гербіцидів, які би не перевищували припустимих норм та не мали би впливу на стан здоров’я рослин; вчасні сівозміни та інші підходи до оптимізації умов вирощування культурних рослин).

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

 

Cписок першоджерел:

 1. Акулов О. 2020. Думка експерта: філодії на кошиках соняшника. https://superagronom.com/blog/724-oleksandr-akulov-filodiyi-na-koshikah-sonyashnika
 2. Bidari, V.B., Sangappa, H.K. and Mahalinga, D.M., 1987. Phyllody—a new menace to the sunflower leading to sterility. Current Science, 56(18), pp.954-956. https://www.jstor.org/stable/24091368?seq=1
 3. Cagirgan, M.I., Mbaye, N., Silme, R.S., Ouedraogo, N. and Topuz, H., 2013. The impact of climate variability on occurrence of sesame phyllody and symptomatology of the disease in a Mediterranean environment. Turkish Journal of Field Crops, 18(1), pp.101-108. http://www.field-crops.org/assets/pdf/product51d3c5b42aeb6.pdf
 4. Ikten, C., Ustun, R., Catal, M., Yol, E. and Uzun, B., 2016. Multiplex real-time qPCR assay for simultaneous and sensitive detection of phytoplasmas in sesame plants and insect vectors. PloS one, 11(5), https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0155891
 5. Meyer, V. G. (1966). Flower abnormality. Bot. Rev. 32, 165–195. doi: 10.1007/BF02858659
 6. Yan, H., Zhang, H., Wang, Q., Jian, H., Qiu, X., Baudino, S., Just, J., Raymond, O., Gu, L., Wang, J. and Bendahmane, M., 2016. The Rosa chinensis cv. Viridiflora phyllody phenotype is associated with misexpression of flower organ identity genes. Frontiers in plant science, 7, p.996. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2016.00996/full

Неінфекційні хвороби дерев і чагарників

 Хвороби  дерев (неінфекційні) виникають під впливом несприятливих факторів зовнішнього середовища, до яких відносяться:

 • грунтово-кліматичні (порушення балансу поживних речовин, надлишок вологи, посуха, мороз, вітер, сніг);
 • антропогенні (забруднення повітря і грунту промисловими і транспортними викидами, застосування пестицидів, високий рівень рекреації та ін.).

Найбільш поширеними неінфекційними хворобами є: некроз листя, побуріння хвої, морозно-сонячний опік кори, морозобоїна, вітровал, сніголом.

І інфекційні, і неінфекційні захворювання мають різноманітні зовнішні прояви, що виникають як реакція у відповідь на ураження.

мучнистая роса

До них належать виникаючі в процесі хвороби зміни органів і тканин, не характерні для того чи іншого виду рослин:

 • деформація органів;
 • наявність на їх поверхні нальотів;
 • плям;
 • новоутворення на стовбурах і гілках (виразки, рани, пухлини);
 • гниль плодів і деревини;
 • колір хвої;
 • спороношення і плодові тіла. 

Все величезне різноманіття хвороб різного походження на деревних рослинах умовно розділяється на групи зі схожими комплексами симптомів.

Найбільш часто зустрічаються такі хвороби:

Побуріння (різосферіоз) хвої ялинки

Викликається грибами, бактеріями, несприятливими умовами навколишнього середовища. Хвоя набуває бурого, червонувато-бурого забарвлення, яка з часом може змінюватися. Для побуріння хвої грибного походження прийнято назву «шютте», яке походить від німецького слова «schütten», що перекладається як «сипати, обсипатися». Головною ознакою шютте є спороношення збудників на хвої.

Іржа на листі горобини

Викликається грибами і характеризується утворенням на уражених органах (листках, хвої, пагонах, стовбурах і ін.) Яскраво-жовтих, оранжевих, темно-бурих дрібних подушечок, які виступають з розривів покривних тканин.

Борошниста роса 

Виникає під впливом грибів. Симптоми: новоутворення на уражених органах поверхневих білих, спочатку павутинних, пізніше ущільнених борошняних нальотів. Суцільно вкриті нальотом листя і молоді пагони мають вигляд якби посипані борошном.

Кремова плямистість липи на листках

Викликається грибами, бактеріями і несприятливими факторами зовнішнього середовища і проявляється в новоутвореннях на листках, плодах і насінні плям різної форми, розміру, кольору, структури. Провокується грибами і проявляється в новоутворенні на листках.

Діплодіновий некроз верби

Найчастіше виникає під впливом грибів, рідше – бактерій, характеризується місцевими (локальними) відмиранням кори, нерідко зміною її кольору.

З’являється в процесі життєдіяльності грибів і бактерій, виражається ураженням судинної провідної системи дерев. Виявляється в потемнінні судин і порівняно швидкому всиханні крони.

Поперечний рак дуба

Викликається грибами, бактеріями і впливом низьких температур, проявляється в новоутворенні на стовбурах і гілках, рідше – коріння виразок, ран, пухлин.

Це тісно скупчені, численні тонкі, укорочені вертикальні пагони, які утворюються із сплячих бруньок на невеликому відрізку гілки. Вони мають вигляд кущів кулястої або овальної форми. Причиною утворення “відьомських мітел” на деревних рослинах частіше є гриби і віруси, у більш рідкісних випадках – комахи і різні несприятливі умови зовнішнього середовища, в тому числі забруднення повітря.

Корозійна гниль від кореневої губки

Переважно викликається грибами, характеризується розм’якшенням і руйнуванням тканин різних органів рослин. У дерев і чагарників гниттю піддаються великі м’ясисті, багаті поживними речовинами насіння і плоди, деревина коренів, стовбурів і гілок.

Ми можемо допомогти!

стрес у дерев

Що викликає стрес у дерев?

Це поширена помилка, що комахи і хвороби є основними причинами “смерті” дерев. Навколишнє середовище людини насправді викликає більшість стресів, які відчувають дерева. Насправді, навіть зараження може в багатьох випадках бути пов’язано з діяльністю людини.

Неправильна посадка дерев є однією з основних причин їх загибелі в міському середовищі. До додаткових факторів, що викликають стрес у дерев, відносяться, зокрема:

-надмірний полив,

-недостатній полив,

-ущільнення грунту,

-вплив дорожньої солі ,

-забруднення навколишнього середовища,

-будівництво поблизу коріння.

Часто саме поєднання кількох факторів стресу призводить до руйнування дерев.

 

Симптоми стресу: що шукати?

Найкраще, що ви можете зробити для своїх дерев, це запобігти стресові фактори, забезпечуючи правильну посадку, полив і обрізку.

Також важливо регулярно перевіряти їх на наявність ознак, що свідчать про те, що вони потребують допомоги. Ось деякі з класичних ознак того, що Ваше дерево перебуває у стресовому стані:

 

Тріщини або розщеплення

Тріщини в стовбурі дерева, особливо великі, можуть вказувати на розкладання. Дрібні тріщини заживуть самі по собі, але сильні тріщини зазвичай означають, що дереву вже пізно, і його, можливо, доведеться видалити.

 

Спільні стовбури

Дерево, яке має два стволи, які сходяться у видимій V-образній формі, швидше за все, знаходилося в стані стресу. Для запобігання цієї проблеми ви можете проконсультуватися з нашими фахівцями.

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

Нахил дерева

Деякі дерева поступово нахиляються з часом, і це не привід для занепокоєння. Раптовий нахил – проблематичний і може вказувати на те, що дерево має потребу у видаленні.

 

Втрата листя

Якщо дерево втрачає листя в невідповідний час року (тобто влітку або занадто рано восени), це означає, що дерево намагається впоратися зі стресом, зберігаючи ресурси. Раннє падіння листя зазвичай викликано екстремальною спекою, занадто великим або занадто малою кількістю води або хворобами.

 

Раннє пожовтіння листя на дереві

Точно так же, якщо ви бачите, що листя на дереві жовтіють, а на вулиці ще літо, ваші дерева відчувають стрес. Зазвичай причина в нестачі поживних речовин, проблеми з шкідниками і ущільнення грунту.

В’янення листя

Зазвичай це відбувається на знову пересаджених деревах і вказує на шок від пересадки. У більшості випадків це можна виправити, якщо дати їм відповідну кількість води і застосувати мульчу.

 

Опік листя

Якщо листя виглядають коричневими і хрусткими в літню спеку, то, швидше за все, це пов’язано з опіком листя. Правильний полив і догляд протягом всього року можуть допомогти запобігти цьому.

 

Плямисті листя

Деревне грибок є звичайним стресовим чинником для дерев під час сезону дощів, і він зазвичай проявляється в коричневих або плямистих листі. Деревне гриб зазвичай вимагає лікування – проконсультуйтеся з нашими фахівцями і отримаєте план лікування.

 

Гриби біля основи дерева

Гриби, що ростуть біля основи стовбура дерева, зазвичай є ознакою розпаду, так як гриби зазвичай ростуть на мертвій або гнилій деревині.

 

Якщо Ви помітили будь-які з цих ознак на своєму дереві, зв’яжіться з нашими фахівцями. Чим раніше ви помітите і усунете проблему, тим швидше ваше дерево зможе відновитися. 

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

ялина канадська

Хвороби канадської ялини

Ялина канадська, як і всі рослини, через недостатню увагу в догляді чи нападі патогенів, може захворіти. Якщо на гілках з’явився червоний наліт, а хвоя опадає – це може бути трахеомікоз, він вражає коріння молодих дерев. Захворювання не виліковне та небезпечне для навколишніх рослин. Єдиний метод – це спалити дерево разом з коренем, а місце, де воно росло обробити фунгіцидом.

Іржа хвої – грибкове захворювання. Ознаки хвороби чіткі, легко помітні: на корі пагонів з’являються невеликі 0,5 см помаранчеві нарости (споро носії). Через деякий час хвоя жовтіє і опадає. У боротьбі з іржею допоможе обприскування мідьвмісними препаратами. Обробку проводять кілька разів протягом місяця. Не рекомендується висаджувати поруч з хвойними зерняткові плодові культури: яблуню, грушу, оскільки вони є «інкубатором» спор іржі.

Не менш небезпечна грибкова хвороба – шютте. Виникає від застою вологи, в тісних і зарослих бур’янами посадках. Виявляється на початку осені підсиханням, пожовтінням хвої з ледь помітними коричневими плямами. Наступної весни хвоя чорніє, вкривається нальотом і опадає, стає джерелом зараження. Опалу хвою необхідно прибирати, вирізані хворі гілки спалити, кілька разів обробити фунгіцидами.

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

Часто ялина канадська страждає від кореневих гнилей, що виникають від застою вологи на погано аерованих ґрунтах. Рослина до середини літа набуває пригніченого вигляду, погано ростуть прирости. Дерево викопують, обрізають пошкоджені розм’якшені коріння, пересаджують на нове, більш сприятливе місце.

Ялину канадську можуть уражувати попелиці, щитівки, несправжні щитівки, борошнисті червці, павутинні кліщі та інш шкідники. Їх важко помітити, оскільки вони дуже малі, але завдають величезної шкоди, висмоктуючи соки з кори, хвої або коренів.

При ураженні попелицями спостерігається пожовтіння хвої, а дерево набуває пригніченого вигляду.

Від щитівок найбільш страждають дерева, що ростуть в тіні та на сухих ґрунтах. Тому необхідно відкоригувати догляд.

Якщо на дерево напала псевдощитівка, на пагонах можна побачити медяну росу, а також чорний наліт.

Павутинний кліщ є одним з найнебезпечніших шкідників. Гілки вкриваються павутиною, хвоя набуває жовтого чи коричневого кольору, а самі голки опадають.

 Боротьба з паразитами включає механічні та хімічні методи. Профілактичні, це весняні обробки інсектицидами -досить дієвий засіб.

Ялина канадська може уражуватись і хворобами і шкідниками, як і  інші рослини. Разом з тим це дуже декоративне дерево, як влітку, так і взимку, що може прикрасити собою будь-який сад. А при виникненні перших ознак ураження завжди можна звернутися до фахівців.

Потрібна консультація чи допомога?

Телефонуйте: +380800750842 або  +380443606770 Viber 380631813995

Хвойний павутинний кліщ – невеликий жук-шкідник, який належить до різновиду тетраніхових кліщів

Хвойний павутинний кліщ: характерні особливості шкідника.

Хвойний павутинний кліщ – мікроскопічна (довжиною близько 0.45мм) комаха, з еліптичним або яйцеподібним тільцем і опуклою верхньою і рівною нижньою частиною тіла.  Його забарвлення варіюється від світло-коричневої до цегляно-червоного. Голова з тупим, коротким хоботком, на якому розташовуються органи харчування.  Кліщ має 8 ніг з великою кількістю волосяністих придатків, за допомогою яких він кріпитися до рослини.

Самки одночасно відкладають запліднені і незапліднені, круглі, білі, прозорі або жовтуваті яйця. З яких на світ з’являються молоді самки і самці (причому останні вилуплюються виключно з незапліднених яєць).

Їх час дозрівання в першу чергу залежить від середньодобової температури повітря . Чим вона вища, тим швидше на світло з’являтися прозорі, зеленувато-коричневі личинки, з 3 парами ніг і великими, темними плямами з боків.  Таким чином, розвиток зародка відбувається за 2-15 днів.

Після першої линьки (через 3-15 днів після появи на світло) личинка кліща стає німфою і у неї виростає ще одна пара ніг.  При сприятливих умовах, уже через кілька днів німфа ставати дорослим, статевозрілим комахою, цілком-таки готовим до розмноження.

ялина канадська

Хвойний павутинний кліщ: чим небезпечний?

 Однак головна небезпека, яку несе хвойний павутинний кліщ, йде в його плодючості і швидкості розвитку.  При сприятливих умовах він повністю завершує свій життєвий цикл. Від яйця до яйця всього за 7-10 днів. Що може вважатися своєрідним рекордом серед шкідників.  Таким чином,  за сезон всього десяток комах може перетворитися в багатотисячну колонію, що буквально окупує кілька десятків дерев.

Хвойний павутинний кліщ: ознаки появи.

Хвойний павутинний кліщ має дуже маленькі розміри. Побачити його неозброєним оком просто неможливо.  Однак поява його на рослині все ж не залишиться непоміченим. В процесі своєї життєдіяльності ця комаха створює на дереві або чагарнику цілу мантію з щільною, білої павутини.  Таке покривало ускладнює нормальний повітрообмін рослини, а також ускладнює проведення фотосинтезу, що негативно впливає на стан хвої.

Також ознаками появи павутинного кліща вважаються:

 • білясті точки на хвої, в місцях харчування комахи;
 • знебарвлення, всихання і відмирання хвої;
 • червонуватий, плямистий наліт на гілках і голках, який утворюється в місцях скупчення шкідника.

Хвойний павутинний кліщ: де живе і чим харчується.

Хвойний павутинний кліщ – дуже поширений паразит. Він  часто зустрічається на диких і декоративних деревах і чагарниках в смузі помірного і субтропічного клімату Північної півкулі.  Причому чим південніше росте рослина, тим більше шансів зустріти цього шкідника.

 Харчується павутинний кліщ соками хвойних рослин, таких як туя, сосна, ялиця, ялина і ялівець.

Хвойний павутинний кліщ: методи боротьби.

Через дуже короткий цикл життя, павутинний кліщ  може захопити просто величезні території хвойних насаджень. Тому боротися з ним необхідно при перших ознаках його появи.  Для цього необхідно провести ретельну обробку рослини акарицидну препаратом ( «Актеллік», «Вермітек”). При цьому варто пам’ятати:

 • препарат діє лише при контакті з комахою. Тому обприскування слід проводити з дрібнодисперсного розпилювача і ні в якому разі не залишати необроблених ділянок;
 • регулярно міняти препарат, так як вже після 2-3 обробок у комах розвивається до нього імунітет;
 • здійснювати відразу кілька обприскувань за сезон з періодичністю в 7 днів. Щоб знищити не тільки дорослих комах, але і їх яйця і личинки.

Ми можемо допомогти!

шкідники хвойних рослин

Шкідники хвойних рослин

Хвойні рослини, як і всі інші, схильні до нападу шкідників. Справитися з ними можна, знаючи, як вони виглядають, та яким чином завдають шкоди деревам і кущам.

Давайте розглянемо найбільш поширені і небезпечні шкідники хвойних рослин.

Короїд

Короїдів можна назвати найнебезпечнішими шкідниками лісу. Більшість паразитів живе і розвивається під корою хвойних дерев, іноді в товщі кори або в деревині, проточуючи в них ходи. Жуки-короїди маленькі, довжина тіла складає від 0,8 до 12 мм, забарвлення шкідників, залежно від виду, коричневе або чорне. На кінці тіла знаходиться сплощений скіс, який облямований зубцями. 

Проточуючи під корою так званий матковий хід, самки відкладають яйця. Личинки, які вилупилися, в свою чергу, прогризають в різні боки від нього вже свої, личинкові ходи. В кінці ходу вони роблять камеру – «колиску», в якій обертаються в лялечку. Молоді жуки, що вилупилися з лялечок, прогризають льотні отвори, через які і виходять назовні.

Нападу піддаються в основному ослаблені, хворі, всихающі дерева. Після заселення шкідниками вони гинуть.

Хвойний павутинний кліщ

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ є одним з найбільш всюдисущих шкідників. Вражає він практично всі види рослин, крім водних. Не фахівець може помітити кліщів на модрини, ялинках і ялівці по павутині. Досвідчений фахівець визначить наявність павутинного кліща за кольором листа, його ніби полили молоком. Кліщі активні навесні і влітку, протягом якого вони можуть з’являтися кілька разів.

Розміри особин безпосередньо залежать від їх вгодованості, довжина самок – 0,4-0,6 мм, самців – 0,3-0,45 мм. М’якотілі тварини характеризуються еліпсоїдної формою, верхня частина тіла опукла, нижня – рівна. Личинки кліщів прозорі, забарвлення від світло-зеленого до зелено-коричневого кольору, на боках є 2 виразних, великих темних плями. Колір зимуючих від пізнього літа до весни самок від оранжевого до яскраво-червоного. Всі дорослі кліщі мають 8 ніг.

Харчування павутинних кліщів – це вміст клітин рослин. Про присутність шкідника свідчить тонка павутинка і наявність маленьких білих точок на хвої. У разі сильного ураження вона повністю біліє, вся рослина покривається павутиною, на голках видно рухливу масу, що складається з тіл паразитів.

Головна передумова до появи кліщів – знижена вологість повітря, тому хорошою профілактикою виникнення шкідника є регулярне обприскування зовнішньої частини рослин.

Щитівки і ложнощитівки

Зустріти щитівок можна на ялівці і Туяхов, стала вона з’являтися і на тисах. У всіх щитівок є захисні щитки, виглядають вони на дереві як бляшки. У дорослої самки щиток округлий, діаметром близько 2 мм, у самця він менше, довгастої форми. Колір шкідників червонувато-коричневий або темно-коричневий. Найбільш небезпечні самки, тому що личинки, виходячи з яєць вже через кілька годин розселяються по всій поверхні рослини і відразу ж приступають до висмоктування з нього всіх соків, хвоя повністю покривається щитками. Але найбільшої шкоди завдають не ці паразити, а ложнощитівки. Ялинову ложнощитівку характеризує великий розмір, розмножуватися вона здатна швидко і масово, завдаючи серйозної шкоди рослинам.

Ложнощитівки відрізняються від щитівок тим, що щиток, що покриває їх зверху, не зростається з комахою знаходячись всередині.

Якщо відірвати щиток, паразит залишиться на рослині. Відрізняються у шкідників і самі щитки: у щитівок він плоский, у ложнощитівок має форму горошини. Дорослі особини і личинки обох паразитів функціонують весь рік, висмоктуючи з рослин весь клітинний сік.

Розпізнати присутність щитівок можна за наявністю на хвої коричневих або світлих округлих лусочок, що насилу відділяються від рослини. Це вже дорослі особини. При сильному ураженні хвоя і стовбури дерев і чагарників покриваються нальотом, який утворюється через велике скупчення паразитів. Розвиток і зростання пошкоджених рослин затримується, хвоя жовтіє і опадає.

При ураженні ложнощитівки хвоя втрачає блиск, стає коричневою і покривається клейкими виділеннями, на які злітаються оси. Паразит висмоктує клітинний сік з гілок і хвої. На пошкоджених ділянках з’являються червоно-коричневі або жовті плями, що призводять до відмирання частин дерева.

Хермес

Хермес – особлива група шкідників, що вражають сосну і ялину. Паразити утворюють на гілках дерев, схожі на шишку – галли.
Є кілька видів цих шкідників. В кінці червня активний ранній, який утворює дрібні овальні галли на кінцях гілок. Жовтий хермес активізується в серпні, він розвиває зелені великі галли. Пізній вид шкідників утворює великі кулясті галли в кінці серпня-вересні. Самки хермес харчуються соком дерев і відкладають на них яйця.  Личинки, які з’являються завдають шкоди ниркам, деформуючи їх. Потім на цих місцях і розвиваються галли.

Пильщик

Нападу пильщика піддаються ялини:

 • канадська;
 • сербська;
 • європейська.

Як правило, ялини не дуже страждають від цих паразитів, в наступному році їх хвоя відновлюється. Більшої шкоди пилильщики завдають соснам, іноді можна зустріти на гілках цілі гнізда комах. Найчастіше піддаються нападу сосна Веймутова, кедрова, гірська і звичайна. Черевце комахи пов’язане з грудьми нерухомо, без допомоги стеблинки. Яйцеклад самок виглядає як пилка, якою вони надрізають тканину рослин і відкладають всередину яйця. Зовні личинки пильщика схожі на гусениць.

Саме вони поїдають з травня до кінця червня молоді пагони хвойних рослин, гілки після цього виглядають обпаленими і гинуть. Боротися з цими шкідниками нескладно. Основне завдання – вчасно побачити гусениць і вжити заходів щодо їх знищення.

Ми можемо допомогти!